Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (929) Data wydania: 02.02.10

Rolnicy coraz rzadziej wypożyczają maszyny

W czasach gdy wszyscy narzekają, przedstawiciele kółek rolniczych zachowują spokój i mówią: „Oby tak dalej”.
Prezesi kółek rolniczych z Rzuchowa i Pogrzebienia byli gośćmi na ostatniej sesji Rady Gminy Kornowac. Rzuchowskie kółko skupia w tej chwili 28 członków. – Maszyny sprawowały się w ubiegłym roku prawie bezawaryjnie, oprócz rozrzutnika – poinformował prezes Bronisław Panic. Dodał, że kółko aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym wsi, organizuje m.in. wycieczki, dożynki, współpracuje też z KGW, OSP i Strzelcem Rzuchów, w miarę możliwości pomagając im finansowo.
 
Nie narzekał również Jan Krasek, prezes kółka z Pogrzebienia. – Maszyny są zabezpieczone u prywatnych rolników. Korzystanie z nich jest bezpłatne, z wyjątkiem kombajnu i brony – mówił prezes. Jego organizacja również współpracuje z KGW i pomaga przy dożynkach.
 
Prezesom dziękowali wójt Józef Stukator i Jan Bernacki, przewodniczący komisji rolnictwa, za to, że poświęcają swój prywatny czas, aby pomagać „mniejszym” rolnikom, którzy nie mają sprzętu. Jan Zaczyk, przewodniczący rady, również był pod wrażeniem. – Wszyscy tu narzekają, a wy macie chęć dzielić wasze skromne środki z innymi organizacjami – dziwił się. Zapytał też prezesów o inwestycje na przyszłość. – U nas jest dużo nowych maszyn, ale nie są wykorzystywane. Kopaczka do kartofli „zrobiła” jedynie 10 godzin, agregat chodził tylko 4 godziny. Chcieliśmy kupić bronę talerzową, ale jej koszt to ponad 3 tys. zł. Zakup nowych maszyn nie jest rentowny, bo wypożyczeń jest coraz mniej. Podobnie było z nawozami. Przywieźliśmy ich 16 ton, a poszło 19 worków, więc już się tym nie zajmujemy. Mamy składki po 10 zł. Nie jest to dużo, ale jest 100 % płatności – opowiadał prezes z Rzuchowa.
 
Większych zakupów nie planują też w pogrzebieńskim kółku rolniczym. – Nasz kombajn co prawda jest leciwy, ale też coraz mniejsze zapotrzebowanie na niego jest. Może o bronę talerzową postaramy się w przyszłości, ale więcej sprzętu nie będzie się kupować – stwierdził Jan Krasek.
 
(e.Ż)