Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (933) Data wydania: 02.03.10

Kobiety głośno mówią o swoich problemach

Nie używki u dzieci, ale przemoc w rodzinie martwi członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kornowacu.
Radnych zaniepokoiły dane, przedstawione na sesji Rady Gminy przez Wiesławę Bochynek, wiceprzewodniczącą GKRPA. Opracowano je na podstawie ankiety, przeprowadzonej w zeszłym roku w klasach piątych szkoły podstawowej i drugich gimnazjum. Wynika z nich m.in., że „zdecydowana większość ankietowanych uczniów II klas szkół gimnazjalnych ma świadomość, że osoby z ich grupy stosują środki odurzające lub uzależniające” oraz że co czwarty ankietowany odpowiedział twierdząco na pytanie dotyczące własnych doświadczeń w paleniu tytoniu. Według ankiety co ósmy ankietowany uczeń klasy piątej jest przekonany, że paląc marihuanę nie można się uzależnić od narkotyków. Ponadto co czwarty uczeń kl. V uważa, że nie można się uzależnić od alkoholu pijąc piwo.
 
Paweł Duda, przewodniczący rady, zapytał, czy jest lepiej czy gorzej jeśli chodzi o działalność komisji. – Więcej dorosłych jest uzależnionych, pojawia się coraz więcej skomplikowanych spraw – przyznała Wiesława Bochynek. – W zeszłym roku przeprowadziliśmy 40 rozmów z osobami pijącymi i 20 z członkami rodzin. Tego kiedyś nie było. Jest też dużo przemocy, rodzin korzystających z niebieskiej linii i interwencji policji – dodała. Potwierdził to Krystian Staniek, radny i członek GKRPA. – Tyle interwencji co w 2009 r. jeszcze nie było. Kobiety nie wytrzymują i coraz częściej zgłaszają problem – przyznał. Wiceprzewodnicząca komisji podkreśliła, że ludzie mają zaufanie do komisji. – Zastraszane, bite kobiety kiedyś zostawały w domu z tymi problemami, a teraz przestają się bać, zaczynają głośno o tym mówić i szukają pomocy – mówiła Bochynek. Dodała jednak, że niestety często kobiety wycofują swoje zgłoszenia. – Wychodzi na to, że nie używki u dzieci, ale przemoc w rodzinie jest największym problemem – skwitował Jan Zaczyk, zastępca szefa rady.
 
Zdaniem radnego Eugeniusza Kury, patologie w dużym stopniu wynikają z bezstresowego wychowania dzieci. – Młodzi ludzie nie są nauczeni jak radzić sobie ze stresem i w pewnym momencie nie wytrzymują – stwierdził radny. Wiesława Bochynek zaznaczyła, że komisja nie leczy patologii, a jedynie wysyła do specjalistów. – Od tego są fachowcy. My tylko wychwytujemy problem. Ci ludzie muszą jednak przede wszystkim chcieć, zeby im pomóc – zakończyła.
 
(e.Ż)