Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (933) Data wydania: 02.03.10

Społeczeństwo się starzeje, coraz więcej osób wymaga opieki

W zeszłym roku w gminie Kornowac urodziło się 55 dzieci. Zmarło natomiast 40 osób.
Te i inne dane przedstawiła na ostatniej sesji radnym Katarzyna Buczek, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Kornowacu. Od 2007 r. liczba rodzin, korzystających ze wsparcia ośrodka, wzrosła o 10. Jest ich obecnie 56. – Nie są to jakieś drastyczne zmiany – uspokaja pani kierownik. Na podobnym poziomie kształtuje się też budżet placówki. W zeszłym roku wyniósł 893 tys. 614 zł. Niemały wydatek, który ponosi ośrodek, to koszt pobytu podopiecznych w domach pomocy społecznej. Obecnie są to dwie osoby, niebawem ma do nich dołączyć trzecia. – Liczba ta może wzrastać, bo społeczeństwo się starzeje. W niektórych przypadkach jest rodzina, ale nie zapewnia pomocy, wtedy gmina musi tę opiekę zapewnić – tłumaczy Katarzyna Buczek. Osoby samotne, schorowane, które nie mają wokół siebie rodziny, która mogłaby pomóc, to obecnie największy problem, jakiemu stara się podołać ośrodek. – Nie możemy im zapewnić całodniowej albo całodobowej opieki i musimy je kierować do domów pomocy społecznej. Osoba, która tam trafia płaci 70% ze swoich dochodów, resztę dokłada gmina. Są to bardzo wysokie koszty, około 40 tys. zł rocznie, czyli jak na nasze warunki sporo. Ponadto ci ludzie muszą wyrazić zgodę na pobyt w DPS-ie, a często nie chcą. Wtedy mamy problem jak zapewnić im opiekę – dodaje kierowniczka.
 
Kłopoty mogą być też z usługami pielęgnacyjnymi. – Do tej pory pielęgniarkę, która świadczyła takie usługi, finansował NFZ. Od 1 marca pieniądze te przechodzą na ośrodki zdrowia. Te jednak mają zbyt mało pielęgniarek środowiskowych i nie są w stanie objąć opieką wszystkich potrzebujących. My natomiast mamy opiekunkę socjalną, która może np. posprzatać czy zrobić zakupy ale nie ma kwalifikacji, by świadczyć usługi pielęgnacyjne – wyjaśnia Katarzyna Buczek.
 
(e.Ż)