Portfel
Racibórz w pierwszej dziesiątce.
Trzy spółki z branży energetycznej i maszynowej uzyskały w tym roku miejsce w pierwszej dziesiątce rankingu na Giełdową Spółkę Roku 2009, którego wyniki opublikował we wtorek „Puls Biznesu”. Na uwagę zasługuje awans PKN Orlen na 4. pozycję (z 60. w zeszłym roku) oraz raciborskiej fabryki kotłów Rafako na dziesiąte miejsce (z 71.). Jako ósma uplasowała się spółka inwestująca w energię odnawialną Polish Energy Partners. Ubiegły rok na giełdzie był bardzo udany dla spółki – akcje zdrożały aż o 245 proc. biją indeksy na głowę. Dzięki temu Rafako po raz pierwszy w historii rankingu znalazło się w pierwszej dziesiątce.
Będzie praca w kopalniach
Od przyszłego roku ruszają przyjęcia w kopalniach Kompanii Węglowej. Do 2015 roku spółka chce przyjąć 14,3 tys. pracowników. Nad KW zawisło widmo luki pokoleniowej, bo 43 proc. pracowników kompanii to osoby z ponad 20-letnim stażem pracy pod ziemią. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, grupa ta za pięć lat będzie mogła skorzystać z górniczych emerytur. W tym roku firma przyjmie do pracy niemal wyłącznie absolwentów szkół i uczelni górniczych, którym gwarantowała zatrudnienie czyli 581 osób. Spółka wstrzymała przyjęcia do pracy wiosną ubiegłego roku ze względu na trudną sytuację na rynku. Nabór do pracy w kopalniach KW zostanie odblokowany w 2011 roku. Do kompanii należą między innymi kopalnie KWK „Rydułtowy – Anna”, KWK „Chwałowice”, KWK „Marcel” i KWK „Jankowice”.
Nie dostaniesz dotacji
Od 1 stycznia, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 listopada 2009 r. o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw, zlikwidowane zostały gminne i powiatowe fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a dotychczasowe przychody tych funduszy stały się odpowiednio dochodami budżetów gmin i powiatów.
Obowiązująca ustawa o finansach publicznych z dnia 27 sierpnia 2009 r. przewiduje możliwość udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowych jedynie jednostkom sektora finansów publicznych. Natomiast nie ma prawnych możliwości udzielania dotacji z budżetu powiatu, jak to było dotychczas ze środków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dla podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych, w tym osób fizycznych, realizujących zadania związane z ochroną środowiska.
W związku z powyższym, Starostwo Powiatowe w Raciborzu informuje, że zaprzestano przyjmowania wniosków m.in. na dofinansowanie zadań polegających na usuwaniu azbestu z obiektów budowlanych.
Co w portfelu Rafako?
Portfel zamówień Rafako wynosi obecnie około 2 mld zł – informuje dziennikarzy prezes spółki Wiesław Różacki. Równocześnie nie odniósł się do oczekiwań rynku co do wyników Rafako za czwarty kwartał 2009 roku, ale poinformował, że istotne znaczenie będą miały utworzone rezerwy. – Są to rezerwy głównie związane z realizacją projektów, na naprawy gwarancyjne. Rezerwy są zawsze dosyć istotne, u nas nie ma małych rezerw, taka jest specyfika branży” – wyjaśnia Różacki.