WIELKANOC już smakuje
Wszystko co dobre, szybko się kończy – tak jest z potrawami świątecznymi na kiermaszu.
Centrum Kultury zaprosiło do współpracy 5 Kół Gospodyń Wiejskich i świetlice gminne, by zorganizować 21 marca kiermasz.
Podobnie jak przed Bożym Narodzeniem, stoiska z jedzeniem opustoszały w Tworkowie w oka mgnieniu. Odwiedzający Kiermasz Wielkanocny biorą co jest, bo wiedzą, że przygotowane przez KGW specjały gwarantują ucztę podniebienia.
Kół było 5, choć mogło pojawić się więcej. Panie podzieliły się z koleżankami – te, które wystawiały się w centrum zimą, teraz pauzowały. – Ale zmienimy to następnym razem. Lepiej kiedy wszyscy są razem – uważa Grzegorz Utracki, szef GZOKSiT w gminie Krzyżanowice.
Kiermasz to nie tylko stoły uginające się pod bogatą ofertą kulinarną KGW. Atrakcje uzupełniały śpiewy – młodziutkiej wokalistki z Owsiszcz Justyny Okrent (w biesiadnym repertuarze zachęcała m.in. do wspólnego wykonania „Szła dzieweczka”) oraz przybyłej z Wodzisławia Artystycznej Rodziny „Nie dejmy się” pod kierunkiem Ireny Sauer.
– Podobnie jak z potrawami, tak i z repertuarem scenicznym stawiamy przede wszystkim na miejscowe tradycje. Jednak dla urozmaicenia zapraszamy czasem sąsiadów – wyjaśnił obecność wodzisławskich gości Grzegorz Utracki.
Z racji, że w niedzielę przypadł pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, dzieci ze świetlicy w Nowej Wiosce zaprezentowały scenkę o jej powitaniu. Reżyserką ich przedstawienia była Emilia Furtok.
Przy wejściu do centrum stał namiot, w którym można było zaopatrzyć się w ozdoby świąteczne – od zdobionych łyżek po kartki czy oblepiane serwetkami sztuczne jajka. Tu reprezentacja gminy była pełna, bo wystawiły się wszystkie sołectwa.
Mariusz Weidner
***
Zawartość stołów
Bieńkowice (m.in. tort wielkanocy, jajka faszerowane, pascha, kołaczyki, chlebek wędzony), Tworków (pasztet z królika w cieście francuskim, żeberka w kapuście, boczek w piwie), Owsiszcze (mielone z farszem: kapusta kiszona, smażona z jabłkami na maśle; sałatka z makaronu); Roszków (królewiec wg przepisu z Zielonej Góry, ciasto z miodem i swojskim budyniem); Bolesław (pasztet jajeczny - z 2 surowych i 10 gotowanych jaj, z tartym serem i usmażonymi pieczarkami)