Nowoczesna i ekologiczna
Pod koniec ubiegłego roku zakończył się pierwszy etap prac przy budowie nowej oczyszczalni ścieków w Kuźni Raciborskiej.
Inwestycję realizuje Gminne Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.
Oczyszczalnia mechaniczno – biologiczna znajduje się w miejscu starej, przy ul. Klasztornej. Budowa była konieczna, bo stara oczyszczalnia miała o wiele mniejszą przepustowość, pracowała w starej technologii, a budowle technologiczne nie nadawały się już do remontu. Poza tym ścieki, trafiające do odbiornika, którym w tym przypadku jest rzeka Ruda, nie spełniały parametrów wymaganych przez rozporządzenie Ministra Środowiska.
Zakres robót w ramach pierwszego etapu objął budowę części technologicznej: zbiorników technologicznych tzw. retencyjnego , w którym gromadzone są ścieki i dwóch bioreaktorów, gdzie za pomocą osadu czynnego nieczystości podlegają oczyszczeniu. Wybudowano także halę mechanicznego oczyszczania ścieków wraz z wyposażeniem tzw. sitopiaskownikiem, gdzie następuje mechaniczne oczyszczanie ścieków. Drugi nowopowstały budynek techniczny został wyposażony prasę osadu, dmuchawy powietrza, zespół prądotwórzczy, rozdzielnię elektryczną wraz z urządzeniami automatyki. W ramach pierwszego etapu zmodernizowano także budynek socjalny, w którego wyodrębnionej części znajduje się teraz sterownia. Kolejne inwestycje rozmieszczone w terenie to dwie przepompownie, kolektory ścieków, odstojnik i separator nieczystości.
Oczyszczalnia jest zaprojektowana na potrzeby miasta Kuźnia Raciborska, ale póki co trafiają tutaj ścieki także z pozostałych miejscowości, wchodzących w skład gminy.
– Dowożone są tutaj taborem asenizacyjnym. Będzie tak dopóki nie będzie skanalizowana reszta miasta oraz nie powstanie kolejna oczyszczalnia. Oczyszczalnia ma przepustowość 800 m3 na dobę – wyjaśnia Marian Kostka, prezes zarządu GPWiK.
Obecnie trwa realizacja drugiego etapu, czyli budowa budynku laboratoryjno - administracyjnego.
Wszystkie prace przy budowie oczyszczalni mają zakończyć się we wrześniu 2010 roku. Sporą część pieniędzy potrzebnych na realizację inwestycji, bo aż 6 mln. zł, pozyskano z Regionalnego Programu Operacyjnego. Wsparcia w postaci pożyczki w wysokości 1,5 mln. zł udzielił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
(j.sp)