Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 14 (934) Data wydania: 06.04.10

Szukali sprawiedliwości

Jak w Gminie Rudnik dzielą pieniądze między szkoły.
Radni zastanawiali się dlaczego niektóre szkoły w gminie dysponują wyższymi dotacjami z urzędu. Wrócił temat zawyżonej subwencji oświatowej, którą samorząd zwraca do stolicy.
 
Pieniądze jakie przeznacza w roku szkolnym gmina na jednego ucznia w swojej placówce w Grzegorzowicach to 7 tysięcy złotych. Tymczasem w jednostce prowadzonej przez Towarzystwo Oświatowe w Szonowicach „na głowę” przypada aż 15 tys zł. To bardzo duża różnica – stwierdził na ostatniej sesji w Rudniku Mirosław Golijasz, przewodniczący rady gminy. Zawnioskował on aby problemem nierównego podziału kwot subwencji zajęła się komisja oświaty.
 
Radny Stefan Absalon, szef komisji oświaty, także zwrócił uwagę na różnicę w obliczeniach otrzymywanych dotacji i subwencji. – Porównując subwencje na ucznia, nie wystarczy zbadać ile przypada na jednostkę, ale przyjąć kryteria ogólne. Inaczej się przedstawia subwencja w formie dotacji na ucznia w szkole towarzystwa w Szonowicach, a inaczej w gminnej w  Grzegorzowicach,  gdzie szkoła otrzymuje zarówno dotacje jak i subwencje. Po zsumowaniu wyjdzie średnia kwota przypadająca na daną szkołę – dodał radny.
 
Sytuacja zirytowała rajcę Stanisława Janika, który zwrócił uwagę na to, kto wypracowuje subwencję, a kto ją otrzymuje. – Na dodatkowy wzrost subwencji pracują wszystkie szkoły. Publiczne nie dostają nic, a cała kwota, czyli około 40 tysięcy złotych ma być przeznaczona na Towarzystwo Oświatowe? To na pewno nie jest sprawiedliwe – podkreślił radny.
W obronie swoich racji wójt Rudnika Alojzy Pieruszka przytoczył argument w postaci spłaty zadłużenia wobec ministerstwa. Gmina musi oddać niesłusznie pobrane stamtąd pieniądze w ubiegłych latach. – Trzeba mieć te 100 tysięcy do oddania z kwoty 900 tysięcy złotych subwencji, którą musimy zwrócić – mówił.
 
Odezwała się również radna Teresa Neblik. – Przecież z tamtych pieniędzy nie korzystały szkoły tylko budżet gminy. Stronę wójta wziął radny Stefan Affa. – Szkoły publiczne nie narzekają na brak pieniędzy. Jak się wybuduje salę sportową to dotacja na jednego ucznia w danej szkole rośnie – wtrącił się. Ripostę puścił mu Stanisław Janik. – Czy to znaczy, że towarzystwo narzeka na brak pieniędzy? I tak dyskusja w tym temacie zakończyła się. Sprawę zbada komisja oświaty.
 
(WiZ)