Technikum, liceum a może zawodówka?
12 i 13 kwietnia odbyły się IX Raciborskie Targi Edukacyjne. Na stoiskach szkół można było m. in. zmienić fryzurę, zjeść ciastko czy zaprojektować dom.
IX Raciborskie Targi Edukacji po raz pierwszy odbyły się w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym przy ul. Klasztornej 9. Do tej pory odbywały się w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej przy ul. Jana. Tego roku w przedsięwzięciu wzięło udział około 1100 uczniów z gimnazjów naszego miasta i gmin oraz szkół spoza powiatu raciborskiego. – Frekwencja dopisała. Przyszło więcej uczniów niż się spodziewaliśmy – mówi Beata Jakubiak z PPP, organizatorka imprezy. W sali targów jest więcej miejsca niż w latach poprzednich. Udostępnione zostały dodatkowe pomieszczenia, w których wyświetlano filmy prezentujące szkoły.
Targi są sprzężone z dniami otwartymi w raciborskich szkołach ponadgimnazjalnych. Szkoły umawiały się z organizatorami na godziny odwiedzin, aby wszyscy mieli szansę na dokładne zapoznanie się z ich ofertą. – Gimnazja spoza Raciborza wynajmują autokary aby się do nas dostać. Uczniowie przez cały dzień zwiedzali wybrane szkoły i targi – wyjaśnia Marta Wolnik z PPP, współorganizatorka targów.
W MOS prezentowało swoją ofertę 9 placówek z Raciborza i 1 z Kuźni Raciborskiej. Przy większości stoisk, poza uczniami, byli obecni pedagodzy z danej szkoły. – Od kilku lat poziom przygotowania stoisk jest na wysokim poziomie. Widać również duże zaangażowanie uczniów – dodaje Jakubik.
Z nowości w ofercie raciborskich szkół należy wymienić:
W Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego – klasa interdyscyplinarna wzbogaciła się o profil piłki nożnej, zapasów oraz piłki siatkowej.
Zespół Szkół Mechanicznych od drugiego roku namawia na kierunek technika teleinformatyki, pomagając w znalezieniu w tym profilu pracy.
Zespół Szkół Zawodowych wzbogacił swą ofertę o kierunki technika obsługi turystycznej oraz usług fryzjerskich.
W Zespole Szkół Budowlanych powstała klasa technika geodety – razem z kierunkiem florysty prowadzona w trybie policealnym. Nowością przy ul. Wileńskiej 6 jest możliwość zaocznego uczęszczania na kierunek technik budownictwa.
Zespół Szkół Ekonomicznych wyszedł naprzeciw młodzieży rozpoczynając zajęcia z zawodu technik spedytor, a od drugiego roku promuje kierunek technika organizacji reklamy.
Poza szkołami na targi zostali zaproszeni przedstawiciele Młodzieżowego Domu Kultury, Cechu Rzemiosł Różnych oraz Centrum Kształcenia Praktycznego. MDK od tego roku wzbogacił ofertę kilkunastu innych zajęć nauką ceramiki. Placówka zakupiła na ten cel piec warty 9 tys. zł. Zajęcia odbywają się tutaj codziennie po południu i wszystkie kosztują 10 zł/miesiąc.
(woj)