Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 19 (939) Data wydania: 11.05.10

Tu chodzi o zdrowie dzieci

Dzięki rozwiniętej technice jedno ukłucie igły pozwala na przeprowadzenie kilkunastu badań.
Pracują 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Na 360 metrach kwadratowych, rocznie przeprowadza się 450 tys. badań. Jak wygląda dzisiejsza praca laboratoriów i dlaczego warto się badać wyjaśnia Elżbieta Boruch-Priebe, kierownik laboratorium analitycznego przy raciborskim szpitalu.
 
Postęp technologii następuje na tyle szybko, że ci, którzy nie są na bieżąco muszą uczyć się wszystkiego od nowa. Podobnie jest w laboratorium. – Nasza praca jest niemal zupełnie zautomatyzowana. Czynności manualne są ograniczone do minimum. Podobnie jest ograniczony kontakt personelu i pacjentów z pobranym materiałem biologicznym – wyjaśnia Elżbieta Boruch-Priebe. Rola pacjenta w całym przedsięwzięciu ogranicza się do kilku minut w gabinecie. Tu zostanie sprytnie pobrana krew i możemy wracać do domu. Resztą zajmie się zespół laboratorium i szereg zmyślnych aparatów.
 
Krew jest pobierana do próbówko – strzykawki. Od tego momentu nikt nie ma kontaktu z materiałem biologicznym. – Czasy przelewania pomiędzy próbówkami już dawno minęły. Nasze laboratorium pracuje w systemie próżniowym. Z jednej próbki możemy zrobić nawet kilkanaście różnych badań – tłumaczy kierownik.
 
Bezpłatne badania, realizowane przy ul. Gamowskiej 3 na razie nie przyciągają tłumów. – Co roku widać, że bardziej chętni do badań są mężczyźni. Jest ich u nas prawie dwa razy więcej niż kobiet. To dziwne, bo przy toksoplazmozie i cytomegalii chodzi przecież o zdrowie dziecka – mówi Elżbieta Boruch-Priebe. Przy badaniach nie jest wymagane aby pacjent był na czczo. Kobiety muszą jedynie przynieść skierowanie, od któregokolwiek ginekologa. Panom wystarczy dowód osobisty. Kierownik radzi, w miarę możliwości, wybierać na badania pory popołudniowe. Jest wtedy mniejszy tłok. Czas oczekiwania na wyniki przy cytomegalii to minimum 10 dni, pozostałe zwykle w tym samym tygodniu. Ich wydawanie odbywa się w każdy piątek w godzinach od 14.00 do 16.00. Laboratorium wykonuje bezpłatne badania na obecność toksoplazmozy i cytomegalii, PSA (prostaty) i na obecność wirusa HIV.
 
Pracowników laboratorium obowiązuje tajemnica zawodowa. Dane pacjenta są chronione i nie mają prawa, w żaden sposób, wydostać się ze sterylnych szpitalnych procedur. – Wyniki badań można uzyskać wyłącznie osobiście. Nie podajemy takich danych np. przez telefon. Nasi pracownicy nie są w stanie stwierdzić tożsamości osoby dzwoniącej – wyjaśnia Elżbieta Boruch-Priebe.
 
(woj)