Możemy tylko zalecać
Zarządcy terenów rekreacyjnych dla najmłodszych nie podlegają żadnemu prawu, które reguluje higienę i czystość w piaskownicach.
Główny Inspektorat Sanitarny zalecił zwrócenie większej uwagi na kontrolę przestrzeni publicznej. Sanepid nie ma jednak niezbędnych instrumentów, aby egzekwować czystość na placach zabaw.
W liście otwartym z 7 maja 2010 r. Marek Michalak, rzecznik praw dziecka i zastępca głównego inspektora sanitarnego, apeluje o zwrócenie większej uwagi na bezpieczeństwo dzieci w miejscach zabawy. Pismo adresuje do prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. Podkreśla zagrożenie epidemiologiczne, które może wyniknąć ze źle zabezpieczonych i konserwowanych piaskownic.
Przedszkola
W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Raciborzu funkcjonują dwie sekcje związane z tematem. Sekcja Higieny Komunalnej odpowiada za stan obiektów publicznych a Sekcja Higieny Dzieci i Młodzieży zajmuje się m. in. przedszkolami i szkołami. – W placówkach oświatowych wymaga się stosowania urządzeń i sprzętu z odpowiednimi certyfikatami. Przeprowadzamy regularne kontrole placów zabaw dla dzieci w tych placówkach, sprawdzając ich stan techniczny i sanitarny. W przedszkolach zwracamy szczególną uwagę na stan piasku i piaskownic. Zalecamy jego wymianę co najmniej dwa razy w roku, bezwzględnie po zimie i przynajmniej raz w sezonie letnim i nakazujemy stosowanie rozwiązań technicznych zabezpieczających piaskownice przed zanieczyszczeniami zwierzęcymi – tłumaczy Lucyna Malcherek z Sekcji Higieny Dzieci i Młodzieży w PSSE w Raciborzu. Z danych sanepidu wynika, że dyrektorzy przedszkoli sami dbają o wymianę i stan piasku. W niektórych placówkach stosują specjalne, ochronne przykrycia piaskownic, chroniące przed ingerencją zwierząt.
Podwórka miejskie
Kontrola obiektów przestrzeni miejskiej odbywa się co najmniej raz w roku. – Kontroli podlegają również publiczne place zabaw. Szczególną uwagę zwracamy na stan czystości tych miejsc, konserwację roślinności a także ogólny stan techniczny urządzeń. Zalecana częstotliwość wymiany piasku jest taka sama jak w placówkach oświatowych. W każdym jednak przypadku powinna być dostosowana do warunków eksploatacji. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej http://psseraciborz.pis.gov.pl, na której w zakładce „Bezpieczny plac zabaw....” zamieszczono szereg ciekawych informacji dotyczących tych miejsc – informuje Katarzyna Syma z Sekcji Higieny Komunalnej w PSSE w Raciborzu. Sanepid nie ma jednak bezpośrednich narzędzi kary za zaniedbane piaskownice. Może jedynie zalecać wymianę piasku. Często jednak sami rodzice wymuszają na zarządcach odświeżenie piaskownicy.
Ponadto publiczne place zabaw powinny być ogrodzone i wyposażone w regulamin. Jedynym narzędziem sanepidu w przypadku zaniedbań miejsc zabaw dzieci jest kara pieniężna. Powodem może być ogólna nieczystość na obiekcie.
(woj)
***
W odkrytym piasku mogą występować pasożyty, bakterie, grzyby i pierwotniaki. Rodzice powinni zwracać uwagę na czystość w piaskownicy. Należy pilnować, aby dzieci nie wkładały brudnych rąk do buzi. Nie należy również w tych miejscach karmić maluchów.
Zapobieganie toksokarozie
- Odrobaczanie psów i kotów co najmniej 4 razy w roku
- Zabezpieczanie piaskownic (plandekami) i placów zabaw (ogrodzeniem) przez kontaktem ze zwierzętami.
- Sprzątanie odchodów zwierząt z przestrzeni publicznej.
- Mycie rąk przed jedzeniem, szczególnie po kontakcie z glebą.
- Obcinanie paznokci dzieciom.
- Mycie jarzyn i owoców pod bieżącą wodą.
- Unikanie karmienia dzieci na placach zabaw i w piaskownicach.