Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 20 (940) Data wydania: 18.05.10

Norbert Mika jak Neo z Matrixa

Nowe wydanie podręcznika do edukacji regionalnej promowano 11 maja w Muzeum. Autorami są historycy z Raciborza i Opawy – Norbert Mika i Šárka Bělastová. Wieczór autorski cieszył się ogromnym zainteresowaniem, ludzie stali w kolejce by wejść.
Książkę rozdawano w holu Muzeum, gdzie ustawiono stolik z egzemplarzami. Wydawały je Oliwia Burek i Aleksandra Niżborska z Gimnazjum nr 3. – Nie wiemy ile dokładnie ich już się rozeszło, ale na pewno dużo – mówiły. Każdy, kto przyszedł na wieczór autorski zyskał tę pozycję. W kolejce musiał stanąć nawet starosta Adam Hajduk, przez co spóźnił się na część oficjalną promocji.
 
Nowa wersja ukazała się równo 10 lat po pierwszym wydaniu. – Wtedy byliśmy szczęśliwi, że w ogóle coś wyszło – wspominał autor. Jak powstawała książka? – Zamknęliśmy się z Šárką w pokoju, w drugim musiały cichutko bawić się jej dzieci. Zabraliśmy im coś, oddając uczniom z pogranicza – przyznał Norbert Mika w swoim przemówieniu. Bělastová nazwała swego „kamarada” wielkim historykiem i podkreśliła, że tworząc podręcznik liczyła, że zachęci młodzież do nauki historii. Współautor dodał, że gdyby ktoś pytał dlaczego zdecydował się napisać taki podręcznik, odpowie jak Neo z Matrixa: Bo chciałem.
 
Baszta, znajdująca się obok placu Długosza pojawiła się na okładce podręcznika. – Znalazła się tam z sympatii do prezydenta Lenka, bo osobiście nie jestem zwolennikiem jej jako symbolu miasta – uśmiechał się historyk.
 
W nowej wersji uwzględniono nowe fakty, które przyniosło dziesięciolecie - wejście Polski do Unii Europejskiej i przystąpienie do Układu z Schengen. Wprowadzono też nowe biogramy – np. dr Ryszarda Kincla. – Ileż on zrobił dla promowania współpracy polsko-czeskiej. Popychał władze do kontaktów z Opawą – mówił Mika. Książka zawiera aż 217 ilustracji.
 
Wśród osób, którym dziękował oficjalnie dr Mika znalazł się absolwent G3 Kamil Szypuła – autor projektu okładki, którą zrobił jeszcze jako redaktor Dyzia Gimnazjalisty „w czynie społecznym”. Omawiając zmiany w nowej wersji podręcznika Norbert Mika zatrzymał się przy postaci Mieszka Laskonogiego, ubolewając, że dawny władca ziem raciborskich nie ma pomnika, ulicy czy choćby skweru w mieście. – Aż wstyd! – zagrzmiał. Podpowiedział obecnym włodarzom, że w przyszłym roku minie 800 lat od czasów gdy panował książę i „ta duża rocznica” powinna mieć odpowiednią rangę.
 
(m)