Kiełbaski od starostwa
Agencja powiatowa zorganizowała, za unijne pieniądze, piknik rodzinny pod nazwą „Śląski spichlerz”. Promowano na nim tradycje i obrzędy ziemi raciborskiej – od procesji wielkanocnych po układanie dywanów na Boże Ciało.
Na scenie ustawionej w Parku Zamkowym (wcześniej imprezy odbywały się tam przed wojną) tańczyły zespoły SKZR Źródło oraz Łężczoka i prezentowały się Gustliki z Szymocic. Wystąpiła także grupa tancerzy z dawnej Strzechy. Debiutujący nawet 25 lat temu zebrali się za namową Stanisława Zięby.
Jedną z atrakcji imprezy był darmowy poczęstunek – na koszt organizatorów można było posilić się kiełbaską lub szaszłykiem. Przygotowano 1000 talonów dla uczestników pikniku.
Doktor Kornelia Lach, badacz kultury regionu, omówiła ze sceny zwyczaje i obrzędy Raciborszczyzny. Na telebimie ustawionym obok sceny wyświetlono filmy o nich, zrealizowane na zamówienie agencji powiatowej przez RTK. Etnograf Julita Ćwikła z Muzeum poprowadziła pokaz starej, śląskiej mody. Grzegorz Nowak, Stanisław Zięba oraz Katarzyna Madzia spróbowali swych sił w konkursie gwary śląskiej – najwięcej słów „rozszyfrował” pierwszy z tego grona.
(ma.w)