Papieskie przesłanie w Sudole
Na lekcjach wychowania seksualnego powinni zalecać pamiętniki GOPR–owców zamiast atlasy atonomiczne. Bo trzeba uczyć narażania życia dla innych, zamiast skupiać się na biologii – powiedziała w Sudole przyjaciółka polskiego papieża.
2 czerwca, podczas obchodów rocznicy nadania SP 6 imienia Jana Pawła II, gościła Wanda Półtawska.
W sali gimnastycznej szkoły w Sudole dostawiano ławek by pomieścić chętnych, a tylu parkujących aut wokół placówki chyba jeszcze nie było. Na spotkanie z Wandą Półtawską, najbardziej znaną z przyjaźni z Karolem Wojtyłą, przyszło ponad 100 osób. Zapowiadająca ją dyrektor SP 6 Edyta Marczinska nie kryła łez witając gościa. Wykład, jaki wygłosiła zaproszona, nosił tytuł „Prawda o pięknej miłości”.
– Walka dobra ze złem zaczęła się przed stworzeniem człowieka. Diabeł miał plan jak zniszczyć ludzkość i ten plan wykonuje sukcesywnie – powiedziała na początek Półtawska. Jej zdaniem z planu bożego człowiek zrobił karykaturę i ludzie zamiast się kochać, nienawidzą wzajemnie. – Żona nie znosi męża, dzieci nie lubią rodziców itd. – zauważyła pani Wanda. Krytykowała sztuczne zapłodnienie. – To nie jest dziecko, to jest twór. Będzie dzieckiem wtedy gdy jest owocem miłości – prezentowała swój pogląd w tej sprawie. Mówiła też, że wszyscy mają się kochać, a szczytem miłości jest oddanie życia za drugiego człowieka. – Tylko ludzie nie umieją się kochać – stwierdziła. Dziwiła się, że „ludzie zamiast uznać, że w życiu pewna jest tylko śmierć skupiają się wyłącznie na konsumowaniu życia i nie sięgają tak daleko myślą”. – Na wieczność trzeba zarobić. Nie da się tego uczynić wybierając łatwiejszą drogę. To jak z dzieckiem, które woli cukierek zamiast lekarstwa – usłyszeli zebrani od Półtawskiej.
Wanda Półtawska (89 lat) działa w Papieskiej Akademii Teologicznej, Papieskiej Radzie ds. Rodziny oraz Akademii Pro Vita. W czasie wojny była harcerką Szarych Szeregów i więźniarką obozu koncentracyjnego w Ravensbruck. Z wykształcenia jest doktorem medycyny, psychiatrą. Autorka licznych publikacji naukowych oraz książek, m.in. „I boję się snów”, „Samo życie”, „Stare rachunki”, „Beskidzkie rekolekcje – Dzieje przyjaźni księdza Karola Wojtyły z rodziną Półtawskich”.
(ma.w)