Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 23 (943) Data wydania: 08.06.10

Choroba z Lyme

Czerwiec i lipiec to miesiące wzmożonej aktywności kleszczy. Czego należy się obawiać?
Borelioza to choroba zakaźna, wywołana przez bakterie borrelia burgdorferi, przenoszone na człowieka przez kleszcze. Osoby, które zbyt późno rozpoznały u siebie chorobę, mogą cierpieć do końca życia.
 
Z danych, uzyskanych od Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę, dowiedzieliśmy się, że nie wszystkie metody stosowane w szpitalach i poradniach mogą być wystarczające. W stowarzyszeniu popularyzuje się metodę leczenia ILADS (z USA). Podajemy informacje na co sami powinniśmy zwrócić uwagę przy bliskim spotkaniu z kleszczem.
 
Po ugryzieniu
 
Należy wyciągnąć kleszcza (sposób opisany obok) i zachować go żywego w fiolce lub zamkniętym pojemniku. Rankę po stawonogu należy odkazić. Uwięzionego roztocza powinno się poddać testom na obecność bakterii. Można wysłać go w tym celu do laboratorium CBDNA w Poznaniu na badanie PCR. Nawet po przeżytej wcześniej boreliozie, po każdym ugryzieniu ryzyko choroby powraca. Wizyta u lekarza to obowiązek. – Często po terapii antybiotykowej zanikają tylko objawy, a ukryta choroba rozwija się w organizmie. Popularne testy „Elisa” nie dają pewnych wyników, więc powinniśmy zabiegać o zrobienie uzupełniających testów „Western Blot” z opisem prążków dla boreliozy – mówi przedstawiciel stowarzyszenia. Testy wykonuje się ok 6 tygodni po ugryzieniu. Według danych zebranych od chorych, leczenie antybiotykowe często bywa zbyt krótkie i niewystarczające. Terapia trwająca kilka tygodni może dać błędne wyniki i według STnB, leczenie powinno trwać co najmniej 3 miesiące po ustąpieniu objawów. W ciężkich przypadkach trwa ono nawet latami. – Lekarze często zapominają, że przy boreliozie organizm jest narażony na różne inne infekcje. Leczenie antybiotykami należy wspomagać m.in. probiotykami – informuje stowarzyszenie. Nikt na świecie nie jest w stanie dać 100% recepty i diagnozy na ukąszenie kleszcza.
 
Objawy i komplikacje
 
Nie każde ugryzienie charakteryzuje popularny rumień. Występuje przy ok. 40% zakażeniach. Kiedy jednak wystąpi, możemy być pewni, że trzeba szybko reagować. Osoby, u których rumień się nie pokazał i tak powinny dla spokoju wykonać testy.
 
Pierwsze oznaki zakażenia to poza rumieniem, objawy grypowe, tzn. dreszcze, bóle stawów, podwyższona temperatura. Objawy mogą być błędnie zinterpretowane, gdy często nie jesteśmy świadomi, że podstępnie ugryzł nas kleszcz. Innych objawów jest cała masa np. ciągłe zmęczenie, tiki nerwowe, arytmia serca, zła tolerancja alkoholu itd. Te symptomy również mogą zostać przypisane innym chorobom.
 
Nie ma jasno określonego czasu, w którym choroba rozwinie się do poważnego stadium. Im wcześniej zareagujemy, tym pewniejszy będzie powrót do zdrowia. – Codziennie dzwoni do nas ok. 30 osób. Wszyscy szukają porady, gdyż nigdzie nie znaleźli pomocy. Niektóre osoby płaczą z bólu – mówią w stowarzyszeniu. Bakterie boreliozy mogą się przedostać do niemal każdego narządu wewnętrznego. Najgroźniejszymi powikłaniami są: zapalenie mózgu, porażenie nerwów i nerwobóle, zapalenie stawów, zaburzenia pracy serca, osłabienie wzroku lub słuchu.
 
Niepotrzebne szczepienia
Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba wirusowa, która prawie wcale nie występuje w Polsce. Wirus występuje głównie u kleszczy w Ameryce. W naszym kraju, według opinii specjalistów i stowarzyszeń, szczepienia są niepotrzebne. Ich wykonanie nie zabezpieczy nas przed głównym zagrożeniem, jakim jest borelioza.
 
Pomoc i porady
Osoby, chcące podzielić się swoimi przeżyciami, skontaktować z ludźmi, którzy żyją z boreliozą, lub szukają porady mogą dzwonić pod dyżurny numer telefonu SCnB: 692 890 751, lub wejść na stronę: www.borelioza.org
 
(woj)