Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 26 (945) Data wydania: 29.06.10

Pół wieku za murami więzienia

Na stole Franciszka Biedki stoją słodycze i kawa, obok leży kilka teczek. W każdej z nich znajduje się inne eleganckie podziękowanie. Jedno – z własnoręcznym podpisem Ministra Sprawiedliwości. Poczęstunek czeka na przyjaciół z zarządu służby więziennej. 23 czerwca, długoletni szef Rakonu oficjalnie żegna się z zakładem. W więzieniu przepracował niemal pół wieku.
– W życiu każdego człowieka przychodzi okres, kiedy wreszcie trzeba odpocząć. Jestem na to przygotowany psychicznie – mówi dyrektor Franciszek Biedka pytany o to, czy nie będzie tęsknił za murami wiezienia przy Eichendorffa. Szef Państwowego Przedsiębiorstwa Odzieżowego „Rakon” w Raciborzu ma jeszcze jeden powód aby wreszcie odpocząć – w październiku skończy 70 lat. Przedsiębiorstwo mieści się na terenie zakładu karnego i zatrudnia głównie osadzonych. Jest ich ponad setka. Przy maszynach do szycia pracują zarówno więźniowie pierwsi raz skazani jak i ci z długimi wyrokami. Nie brakuje również osadzonych w areszcie przy wiezieniu. Tak naprawdę położenie zakładu nic nie znaczy. Rakon jest samofinansującą się firmą. Najlepsze czasy dla zakłądu to lata 70. i 80. – Nasze wyroby idą na cały kraj. Kiedyś produkowaliśmy ponad milion ubrań rocznie. Były to zarówno ubrania cywilne jak i mundury dla różnych resortów oraz ubrania robocze. Przedsiębiorstwo było wówczas połączone z filią w Brzegu – wspomina dyrektor. Ubrania robocze brały głównie huty i górnictwo. – Z 28 przedsiębiorstw zatrudniających więźniów przetrwało do dziś tylko 12 firm. Głównym powodem ich upadku był brak odbiorców. Masowa produkcja z Chin bywa często tańsza niż praca osadzonego. W latach świetności zatrudnialiśmy blisko 700 osób. Dziś produkujemy mniej – mówi Biedka. Szef Rakonu przez lata współpracował z władzami raciborskiego wiezienia. Od ponad roku na emeryturze przebywa również były dyrektor raciborskiego wiezienia. – Pamiętam, że poznaliśmy się w 1987 roku w zakładzie. Zawsze oceniałem go jako świetnego fachowca – mówi pułkownik Tadeusz Korecki, były dyrektor raciborskiego więzienia. – Rakon pełnił przez lata nie tylko funkcję zakładu produkującego odzież. Dla nas, z punktu widzenia służby więziennej, bardzo pozytywnie wpływał na osadzonych. Dziś więzień ma prawo do pracy a kiedyś praca była przymusowa. Skazani, którzy nigdy nie skalali się pracą na wolności, takie przedsiębiorstwo uczyło dyscypliny i  w pewien sposób wychowywało – mówi Korecki. Długoletni dyrektor opuści swój gabinet z końcem miesiąca. Jego miejsce zajmie dotychczasowy kierownik produkcji Piotr Burda. Początkowo będzie pełniącym obowiązki dyrektora.
 
(now)