Powrót na zielony rynek
Dwa kontrakty, związane z produkcją tzw. zielonej energii, podpisało w ostatnim czasie RAFAKO. Kontrahentami są należące do Grupy Tauron elektrownie w Jaworznie i Stalowej Woli. Projekty są zupełnie nowatorskie i przywracają silną pozycję raciborskiej firmy jako dostawcy technologii, związanych z produkcją energii ze źródeł odnawialnych.
Dla Elektrowni Jaworzno III za prawie 230 mln zł RAFAKO wybuduje kompletny kocioł do spalania biomasy. Innowacyjność tego projektu polega na tym, że kocioł fluidalny opalany będzie wyłącznie biomasą, a nie jak dotychczas węglem lub też równocześnie węglem i biomasą.
– To pierwszy tego typu projekt, jaki realizujemy. Przywraca naszą silną pozycję w zakresie dostawców technologii fluidalnej – podkreśla Wiesław Różacki, prezes zarządu i dyrektor generalny RAFAKO S.A.
Kocioł spalać będzie biomasę leśną (tj. zrębki drzewne, pelety z drewna) oraz tzw. agro pochodzenia rolniczego (pelety rzepakowe, pelety ze słomy rzepakowej, pelety z otrąb zbożowych, śrutę zbożową, pelety z nasion i łusek słonecznika, makuchę rzepakową itp.). Jego wydajność nominalna wyniesie ponad 200 t pary/h. Będzie to jedna z większych jednostek wytwórczych w Polsce.
Kapryśna biomasa
To projekt bardzo trudny technologicznie ze względu na rodzaj paliwa, jakim jest biomasa. – Biomasa, szczególnie ta pochodzenia rolniczego, przysparza dużo problemów podczas spalania. Jest mieszaniną różnego rodzaju roślin, ale i wielu związków chemicznych, które przedostają się do roślin chociażby z nawozów. Musimy to wszystko uwzględnić, by spalanie w kotle było bezpieczne i ekologiczne – mówi Krzysztof Burek, wiceprezes ds. handlowych RAFAKO S.A.
Całkowicie nowatorską technologię, związaną z produkcją zielonej energii, raciborskie RAFAKO zaproponuje natomiast Elektrowni Stalowa Wola. Za 130 mln zł dostosuje tu kocioł pyłowy opalany dotychczas węglem do spalania tylko biomasy. Jak wyjaśnia wiceprezes Burek, do tej pory w Polsce kotły produkujące „zieloną energię” pracowały głównie w oparciu o technologie fluidalne lub ruszt. Pozwalają one na redukcję emisji tlenków azotu i siarki już w samym procesie spalania. Po raz pierwszy biomasa zastosowana będzie jako jedyne źródło paliwa w kotle pyłowym.
Modernizacja kotła polegać będzie nie tylko na zmianie konstrukcji samego urządzenia, ale również budowie tzw. instalacji towarzyszących. Prócz instalacji rozładunku i składowania biomasy, RAFAKO wykona także instalację przygotowania biomasy do spalania w kotle pyłowym. Jej zadaniem będzie odpowiednie zmielenie i wysuszenie biomasy, by mogła być bezpiecznie spalona w kotle.
Są chętni
Krzysztof Zamasz, wiceprezes ds. handlowych Tauron Polska Energia, podkreśla, że projekty w Jaworznie i Stalowej Woli wpisują się zarówno w strategię Polski, jak i Grupy Tauron. – Do 2012 roku Polska musi zwiększyć produkcję energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Chcemy mieć w tym swój udział. Tym bardziej, że również nasi klienci zainteresowani są tą ekologiczną energią – stwierdza wiceprezes Zamasz.
Janusz Teper - prezes Elektrowni Stalowa Wola S.A.:
Naszym celem jest, by do końca roku 2015 w Elektrowni Stalowa Wola podstawowym paliwem była wyłącznie biomasa. Inwestycja, którą powierzyliśmy do realizacji RAFAKO, to kamień milowy w rozwoju naszej elektrowni. Pozwoli nam znacznie zwiększyć produkcję energii odnawialnej.
Jan Kurp - prezes Południowego Koncernu Energetycznego S.A.:
Raciborskie RAFAKO jest jednym z podstawowych dostawców urządzeń, które pracują w ośmiu elektrowniach należących do PKE. W latach 90-tych RAFAKO zrealizowało w Elektrowni Jaworzno III pierwszą w Polsce instalację odsiarczania spalin metodą mokrą. Teraz realizuje dla nas prototypowy kocioł na biomasę. Myślę, że to będzie podobny hit i sukces RAFAKO.