Wielki Skok na Ostrogu
Mokre stopy i kilkanaście worków śmieci – to efekt niedzielnej, ekologicznej akcji Big Jump.
Ogólnoeuropejska inicjatywa, mająca na celu zwrócenie uwagi na czystość wód, zawitała do Raciborza. Iwona Świtała, koordynatorka akcji, postanowiła rozszerzyć jej zakres o sprzątanie terenów wokół zbiorników wodnych na Ostrogu.
– Big Jump to symbol. Sygnał, który ma zwrócić uwagę na to, że zależy nam na czystych akwenach wodnych. Przesłanie akcji jest głębsze, gdyż chodzi o to, aby ludzie bardziej świadomie korzystali z zasobów wodnych – tłumaczy Iwona Świtała. Organizacja przebiegła błyskawicznie. W ciągu dwóch tygodni z pomocą rodziny i przyjaciół, lokalnych mediów oraz plakatów i ulotek Klubu Gaja, reklamowano ekologiczne przedsięwzięcie. Do Wielkiego Skoku przyłączyła się grupa członków raciborskiego klubu MMA Venganza. – Zawsze chętnie bierzemy udział w podobnych akcjach. Akurat w tym przypadku nie trzeba było nas mocno namawiać. Często trenujemy w tych okolicach i zależy nam aby było tu czysto – powiedział obecny na miejscu Adam Żółtański, współzałożyciel klubu MMA.
Spontanicznie w akcji wzięły udział osoby wypoczywające na żwirowniach. Wspólnie z organizatorami zbierały śmieci wokół zbiornika nr 5. – Dziś wspólnie zebraliśmy 15 dużych worków śmieci – dodaje organizatorka.
Równo o godz. 15.00 uczestnicy symbolicznie zanurzyli stopy w wodzie. Na żwirowniach obowiązuje zakaz kąpieli, który egzekwowali obecni tam strażnicy miejscy. Mundurowi wspierali akcję w dwójnasób, czynnie przyłączając się do zbiórki nieczystości.
– Było naprawdę mało czasu na organizację i reklamę akcji. Frekwencja jednak dopisała, z czego jestem zadowolona. Dziękuję wszystkim za wsparcie i udział – mówi Iwona Świtała. Organizatorka musiała uzyskać pozwolenie na akcję z urzędu miasta. Z raciborskiego magistratu otrzymała worki na śmieci oraz rękawiczki. OSiR udostępnił za darmo słupy ogłoszeniowe pod plakaty.
To już druga edycja Big Jump, następna przypada na 2015 rok. Pięć lat temu akcja odbyła się w 22 krajach (również w Polsce) i zorganizowano ok. 250 tys. spotkań przy akwenach i rzekach.
(woj)