Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 29 (948) Data wydania: 20.07.10

Orzeł powróci na swoje miejsce

TMZR w Kuźni remontuje kolejne nagrobki.

Koło TMZR w Kuźni ratowanie zabytków architektury cmentarnej rozpoczęło kilka lat temu. W tym roku, w okolicy Święta Zmarłych, odbędzie się już piąta kwesta, z której dochód przeznaczony jest na remont nagrobków. Efektów długo nie trzeba szukać. Obecnie remontowany jest już dziewiąty i dziesiąty w kolejności nagrobek. – Są to prace polegające na podniesieniu pomnika, wypoziomowaniu go, oczyszczeniu – mówi Bartosz Kozina, wiceprzewodniczący TMZR. Do nagrobków przymocowane były żeliwne ogrodzenia, które są obecnie również czyszczone. – Mogiły są bezimienne. Przypuszczamy, że mogą tam być pochowani pracownicy huty Nadzieja, założonej przez Antona Schoenawę albo członkowie kadry kierowniczej zakładu. Skoro w jednym rzędzie pochowany jest założyciel i synowie, to prawdopodobnie chowano tu też pracowników. Nie mamy możliwości sprawdzenia kto tam jest pochowany, bo nie zachowały się księgi zgonów z tamtego okresu, a groby pochodzą sprzed 1945 r. Nawet najstarsi mieszkańcy Kuźni nie pamiętają, kto tam leży – dodaje Bartosz Kozina.

Szukają symboli

Prace są już na ukończeniu. Wiceszef TMZR nie ukrywa, że liczy na to, że dzięki remontowi znajdą się osoby, które mogłyby udzielić informacji dotyczących tajemniczych nagrobków. Wtedy niewykluczone, że udałoby się zamontować tablice inskrypcyjne. TMZR chce remontować kolejne pomniki. – Myślimy o nagrobku Hansa Schmidta, lotnika zestrzelonego w 1916 r. pod Verdun. Na nagrobku znajduje się szarfa z liści dębowych, które symbolizują męstwo i siłę. Pomnik wieńczyła też rzeźba orła wznoszącego się do lotu. Po wojnie została strącona, bo orzeł kojarzył się z niemiecką wroną. Zdemontowany i zakopany za pomnikiem, przeleżał tam kilkadziesiąt lat. Chcemy jeszcze w tym roku zamontować rzeźbę – dodaje historyk. Podkreśla, że TMZR kieruje się tym, co poszczególne nagrobki prezentują, czy mają jakąś symbolikę.

Ludzie doceniają

Za prawdziwą skarbnicę symboli można uznać grób Antona Schoenawy, w formie kapliczki zwieńczonej frontonem. Zdobią go liście palmy – symbol prawości, cnoty i zwycięstwa. Pojawiają się m.in. motywy liści dębu i wawrzynu, z czego wawrzyn jest atrybutem prawdy, wytrwałości i stałości, liście dębu zaś mają symbolizować siłę, prawość i wiarę. – Na Zachodzie ludzie bardziej dbają o zabytki architektury cmentarnej. Polaków jeszcze trzeba tego uczyć. Ale to co robimy, odbierane jest pozytywnie. Ludzie cieszą się, że jest jakaś opieka nad tymi nagrobkami – zapewnia Bartosz Kozina.

(e.Ż)