Internet miał być wszędzie, a jest tylko na papierze
Od początku lipca obowiązują przepisy, które mają wspierać rozwój usług i sieci telekomunikacyjnych. Wszystko wskazuje na to, że z ustawa będzie ułatwiała pracę tylko samorządom. Przynajmniej w teorii.
Obowiązująca od lipca ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych ma usunąć niepotrzebne bariery prawne i administracyjne w zakresie dostępu do gruntów i budynków, które mają być wykorzystane do rozbudowy sieci. Ustawa zakłada, że przy budowanych lub remontowanych drogach będą powstawały tzw. kanały technologiczne, w których będzie można umieszczać kable telekomunikacyjne. Takie instalacje mają być budowane zarówno przy autostradach jak i lokalnych drogach. – Na tego typu przepisach będą korzystały głównie samorządy – mówi Jarosław Wałęga współwłaściciel raciborskiej firmy Ostróg.net, która zajmuje się budową i utrzymaniem sieci informatycznych. – W codziennej pracy ciągle napotykamy trudności przy rozbudowie naszej sieci. Podpisujemy umowy dzierżawy i wykorzystujemy istniejące podziemne ciągi i studzienki. Podobne rozwiązanie jak proponowane w ustawie można było zastosować przy budowie kanalizacji w Raciborzu. Teraz pojawiają się problemy – dodaje. Jak się okazuje, nowa ustawa, obowiązuje póki co tylko na papierze, bo środki zarządców są ograniczone. – Bardzo dobrze, że powstają przepisy, które mają usprawnić rozbudowę tego typu przedsięwzięć. Jeszcze lepiej byłoby gdyby ze zmianą przepisów szły dodatkowe środki finansowe – mówi Jerzy Szydłowski dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Raciborzu. – Obecnie nie jesteśmy w stanie realizować wytycznych ustawy, ze względu na to, że wydatki mamy zaplanowane w zasadzie co do złotówki. Gdyby nie środki zewnętrzne nie moglibyśmy wykonać wielu inwestycji. Takie kanały technologiczne wymagają zmian w projekcie drogi. O ile w mieście łatwo to wykonać, w powiecie wiązałoby się to z koniecznością wykonywania różnego rodzaju przepustów i innych konstrukcji. To wszystko kosztuje – dodaje dyrektor.
Ustawa nakłada na zarządy dróg obowiązek wcześniejszego poinformowania o planowanych inwestycjach. Najpóźniej na 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej albo o pozwoleniu na budowę drogi, zarządca drogi powinien zamieścić na swojej stronie internetowej informację o zamiarze rozpoczęcia budowy lub przebudowy drogi i możliwości zgłaszania zainteresowania udostępnieniem kanału technologicznego.
(acz)