Gminie wiedzie się tak jak rolnikom
Pietrowice Wielkie będą gospodarzem dożynek wojewódzkich, które odbędą się 29 sierpnia.
– Nie szykujemy wystrzałowego show. To święto będzie miało rolniczy charakter – zapowiada Andrzej Wawrzynek, wójt Pietrowic Wielkich.
Gospodarze dożynek zaznaczają jednak, że nie zabraknie atrakcji dla całej rodziny. Bardzo ciekawy i nietypowy będzie już sam korowód dożynkowy, który ma obrazować przemiany, zachodzące w rolnictwie. Rozpocznie go zaprzęg krów, a zamykać będzie go nowoczesny sprzęt rolniczy. Korowód dotrze na teren centrum społeczno-kulturalnego, gdzie odbędzie się msza polowa. – W naszym kościele byłoby za mało miejsca. Wysłaliśmy kilkaset zaproszeń. Samych koron dożynkowych ma być 18, a chcemy, żeby wszystkie znalazły swoje miejsce – wyjaśnia wójt. Odbędzie się również konkurs na najładniejszą koronę.
Na koniec sztuczne ognie
Na placu centrum, gdzie będą się odbywały dożynkowe uroczystości, można będzie obejrzeć wystawy dawnych maszyn rolniczych i ptactwa ozdobnego. Będą się tu także wystawiać producenci sprzętu rolniczego, firmy i instytucje związane z rolnictwem. Całość ubogaci program artystyczny, który zakończy się pokazem sztucznych ogni. Funkcje starostów dożynkowych pełnić będą Renata Jeremiasz z Samborowic i Józef Malcharczyk z Pawłowa.
Nie wszystkim się udało
– Nie chcemy robić wystrzałowego show, bo tegoroczne plony nie dla wszystkich były udane. Niektóre gminy powiatu mocno ucierpiały w powodzi. Chcemy uszanować tych, którym w tym roku plonów nie udało się zebrać. Niemniej za to, co udało się zebrać, należy podziękować. Dlatego to święto będzie miało stonowany i zdecydowanie rolniczy charakter – tłumaczy wójt Wawrzynek.
Rolnicza gmina
Gmina Pietrowice Wielkie jest typowo rolniczą gminą. Jest tu 5 tys. 600 ha gruntów ornych, przeważnie o wysokiej klasie bonitacyjnej. Najczęściej uprawia się tu pszenicę, buraki cukrowe, kukurydzę i ziemniaki. – Staramy się zapoznawać ze wszystkimi nowościami, organizujemy szkolenia, zapraszamy przedstawicieli ARiMR, żeby mieszkańcy byli na bieżąco ze wszystkimi programami, mogli składać wnioski. Liczymy też, że nowo powstałe centrum będzie świetną bazą szkoleniową dla rolników z całego powiatu. Myślimy też o uruchomieniu targów rolniczych. Naszej gminie wiedzie się tak jak rolnikom. Jak są dobre ceny, to my mamy zyski z podatków. Jak w rolnictwie źle, to i my mamy straty. W zeszłym roku mieliśmy 600 tys. zł mniej z podatków, to dla naszej gminy sporo. Dlatego musimy się przekształcić w gminę rolniczo-usługową. Interesują nas małe firmy. Dla większych inwestycji trudno byłoby wyznaczyć teren. Nasz rynek, jeśli chodzi o usługi, ciągle się rozwija – mówi wójt.
(e.Ż)
***
Terminarz dożynek
Rzuchów – 29 sierpnia
Kobyla – 5 września
Łańce – 5 września
Pogrzebień – 12 września
Kuźnia Raciborska – dożynki, których gospodarzem miało być Turze, nie odbędą się z powodu tegorocznej powodzi. 26 września w kościele pw. NSPJ odbędzie się natomiast msza dożynkowa o godz. 10.30.
Nędza – 12 września (dożynki gminne w Nędzy)
Rudnik – 12 września (dożynki gminne w Grzegorzowicach)
Pietrowice Wielkie – 29 sierpnia (dożynki wojewódzkie)
Krzyżanowice – 4–5 września (dożynki gminne w Rudyszwałdzie)
Krzanowice – 12 września (dożynki gminne w Borucinie)