Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 35 (954) Data wydania: 31.08.10

Studenci myślą o przyszłości

O gustach studentów i zapotrzebowaniu na rynku pracy z Martą Stalą z GWSH rozmawia Szymon Kamczyk.

Jeszcze do niedawna o kierunku studiów młodzi ludzie myśleli tylko pod kątem atrakcyjności samego kierunku. Obecnie sytuacja radykalnie się odmieniła. Studenci wybierają teraz kierunek edukacji, który gwarantuje im znalezienie dobrze płatnej i odpowiedniej pracy. O trendach w wyborze studiów rozmawialiśmy z Martą Stalą z Biura Karier Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej.

– Czy studenci patrzą dziś bardziej na atrakcyjność kierunku, czy na możliwości zatrudnienia?

– Wszystko zależy od świadomości i zainteresowań młodego człowieka. Coraz częściej to możliwość znalezienia pracy po studiach jest czynnikiem decydującym o wyborze kierunku studiów. W ramach pracy w Biurze Karier GWSH prowadzę warsztaty z maturzystami, w trakcie których badamy predyspozycje zawodowe. Uczniowie pytają m.in. o możliwość wyjazdów na praktyki zagraniczne, o liczbę lektoratów z języka obcego i o możliwości zdobycia doświadczenia w toku studiów. Interesuje ich to, co może podnieść ich atrakcyjność na rynku pracy.

– Jakie kierunki cieszą się największą popularnością?

– Według danych ministerialnych, najbardziej oblegane są zarządzanie i pedagogika. Jeżeli chodzi o naszą uczelnię, dość dużo studentów mamy na kierunkach medycznych – fizjoterapia, kosmetologia. Fizjoterapia to bardzo przyszłościowy kierunek, bo społeczeństwo starzeje się i będzie się starzeć. W związku z tym, będzie coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów, którzy o zdrowie tego społeczeństwa będą dbali.

– Czy nie ma obawy, że kiedy studenci ukończą edukację, zapotrzebowanie na dany zawód zmaleje?

– Rynek pracy jest bardzo dynamiczny, trudno przewidzieć ze 100% pewnością, w jakich zawodach będzie praca za kilka lat. W trakcie trzech czy pięciu lat studiów wiele na rynku pracy może się zmienić, ale także programy nauczania są dostosowywane do potrzeb rynku pracy i wymagań pracodawców. Co roku pojawiają się nowe specjalności, u nas nowych specjalności jest w tym roku dziewięć, w tym dwie prowadzone w języku angielskim. Dodatkowo student może liczyć na pomoc uczelnianego biura karier, które zawsze pomoże przy planowaniu kariery czy znalezieniu zatrudnienia.