Solary – nowe możliwości
W tym roku podpisano już umowy o wartości 16 mln złotych na instalację ponad 1600 metrów kwadratowych solarów. Ze środków Funduszu na ten cel korzystają przede wszystkim samorządy terytorialne, spółdzielnie mieszkaniowe, przedsiębiorcy, stowarzyszenia i fundacje oraz w ramach bankowych linii kredytowych osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe Spośród 63 gmin w województwie śląskim, biorących udział w programie ograniczania niskiej emisji, 42 ujęły dotowanie kolektorów słonecznych. Świadczy to o rosnącym zainteresowaniu w wykorzystaniu tej czystej i odnawialnej energii.
Środki Wojewódzkiego Funduszu na zamontowanie solarów w istniejących budynkach dla jednostek sektora finansów publicznych w obiektach użyteczności publicznej mogą wynosić do 50% kosztów kwalifikowanych i do 40% dla pozostałych osób prawnych. Natomiast w nowo wybudowanych obiektach wyłącznie należących do sektora finansów publicznych użyteczności publicznej jak np. wojska, straży, policji, kultury, opieki zdrowotnej i socjalnej, kultu religijnego, oświaty, sportu, szkolnictwa wyższego i administracji publicznej, WFOSiGW oferuje dotację do 40% kosztów kwalifikowanych zadania.
Nowa szansa na dofinansowanie kolektorów pojawiła się po zawartym w czerwcu porozumieniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie z sześcioma bankami. Osobom fizycznym i wspólnotom mieszkaniowym, niepodlączonym do sieci ciepłowniczej, zaproponowano dofinansowanie do 45% dopłaty do kredytów bankowych na zakup i montaż kolektorów słonecznych, służących do ogrzewania wody. Na ten cel NFOŚiGW zarezerwował do 2014 roku 300 mln zł.
Kredyty z dopłatami udostępnione zostaną w 4,5 tys. placówek na terenie całego kraju. Dopłaty udzielane będą zarówno na zakup i montaż kolektorów słonecznych jak i aparatury niezbędnej do ich prawidłowego funkcjonowania. Cały projekt zgodnie z deklaracjami banków ma zostać uruchomiony najpóźniej do końca sierpnia.
(eco)
***
Dopłaty będą udzielane do kredytów zarówno na zakup i montaż kolektorów słonecznych jak i aparatury niezbędnej do ich prawidłowego funkcjonowania. Inwestorzy mogą zatem liczyć na dofinansowanie kosztów:
– sporządzenia projektu budowlano-wykonawczego,
– zakupu:
– kolektora słonecznego
– nowego zasobnika wodnego
– automatyki
– aparatury pomiarowej i instalacji
– ciepłomierza
– montażu zestawu.