Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 40 (959) Data wydania: 05.10.10

Rozbroją kolejną bombę

Rada Nadzorcza Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach udzieliła dofinansowania w formie dotacji do kwoty 4 milionów złotych na unieszkodliwienie bomby ekologicznej, znajdującej się na terenie likwidowanej Huty Metali Nieżelaznych „Szopienice”.

W Hucie od 1928 roku produkowano cynk elektrolityczny. Odpadem technologicznym tej instalacji był szlam cynkowy, deponowany w osadnikach ziemnych, który wykorzystywano w zakładach eksploatujących piece przewałowe. Gdy osiem lat temu podjęto decyzję o zatrzymaniu produkcji, na powierzchni 8 hektarów – w trzech niezabezpieczonych osadnikach – znajdowało się ok.175 tys. ton trujących szlamów pocynkowych

Do dziś na terenie byłego kompleksu Huty w rejonie ul. Roździeńskiego i Obrońców Westerplatte czyli ok. pięciu kilometrów od centrum Katowic pozostaje jeszcze ponad 150 tys. ton odpadów, powodujących realną groźbę zanieczyszczenia wód podziemnych.

Środki Funduszu pozwolą na kontynuowanie procesu likwidacji tej ekologicznej bomby i wykorzystanie znajdujących się tam niebezpiecznych odpadów, nadających się do recyklingu. Opłacalne jest bowiem tylko przetwarzanie odpadów zawierających co najmniej 12 % cynku. Takich szlamów jest w Szopienicach niemało, bo ok. 80 tys. ton. Pozostałych 70 tys. ton planuje się złożyć w oczyszczonych i zaizolowanym osadniku do czasu znalezienia efektywnej technologii ich przerobu. Zaplanowano również rekultywację terenu po opróżnionych osadnikach i zagospodarowanie terenu zielenią poprzez pokrycie gleby niskimi roślinami oraz obsadzenie części tego obszaru drzewami. Zakończenie zadania, którego całkowite koszty wyniosą ok. 28 mln złotych, przewidziano na koniec 2015 roku.

Będzie to kolejna bomba ekologiczna w województwie śląskim, której ostateczne rozbrojenie zostało zainspirowane i dofinansowane przez WFOŚiGW w Katowicach. Prace nad likwidacją składowisk niebezpiecznych odpadów trwają już w Ogrodzieńcu, Tarnowskich Górach, Czechowicach-Dziedzicach, Jaworznie oraz w Kaletach.

(eco)