Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (960) Data wydania: 12.10.10

Kuźnia czeka na polder

Trwają prace nad projektem technicznym budowy suchego zbiornika Kuźnia Raciborska. Przybliżona data rozpoczęcia inwestycji to trzeci kwartał przyszłego roku.
O inwestycji rozmawiano na ostatniej sesji Rady Miejskiej, na której obecni byli także Waldemar Niemiec z ŚZMiUW oraz nadleśniczy Zenon Pietras.
 
– Kuźnia Raciborska jest w niebezpieczeństwie powodziowym w dwóch sytuacjach – jako gmina nadodrzańska i ze strony zbiornika elektrowni Rybnik. Zawsze myśleliśmy o obwałowaniu rzeki Odry, ale trzeba też pomyśleć o zabezpieczeniu ze strony elektrowni. W wyniku dyskusji pojawiła się koncepcja suchego polderu. W 2008 r. przyjęto plan, w którym zakreślono obszar polderu. Jest pozytywna opinia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, inwestycja została dopuszczona do realizacji. Trwają prace nad projektem i zabezpieczanie środków na tę inwestycję – relacjonowała burmistrz Rita Serafin. O tym, że lokalizacja zbiornika między Rudą Kozielską a Kuźnią jest jedną z najbardziej optymalnych, przekonany był Waldemar Niemiec. – Zakładamy, że w pierwszym półroczu wykończony będzie projekt techniczny. Mamy zapewnienie, że jesteśmy w stanie wprowadzić to zadanie w przyszłym roku do realizacji – dodał Niemiec.
 
Zenon Pietras, nadleśniczy z Rud, zapewnił, że Lasy Państwowe od początku do projektu odnosiły się pozytywnie i obecnie, po dokonaniu kilku niezbędnych zmian, nie ma przeszkód prawnych w dysponowaniu terenem pod budowę zbiornika. Kosztorys inwestorski opiewa na około 20 mln zł, ale jak zapewnia Niemiec, realna kwota, którą trzeba będzie przeznaczyć na realizację inwestycji powinna być niższa. – Podobnie było w Krzanowicach. Zbiornik był wyceniany na 20 mln, ale realna kwota to 4–5 mln zł – stwierdził. 
 
Radni mieli wiele pytań na temat zbiornika. Antoni Głowski obawiał się co się stanie, gdy woda w zbiorniu spiętrzy się na wysokość kilku metrów. – Zbiornik będzie miał zamontowane zasuwy, które będą zamykane. Zbiornik będzie się wypełniał wodą samoczynnie. Dopuszczana będzie taka ilość wody, żeby przy zrzucie bezpiecznie przeszła przez Kuźnię – zapewnił Niemiec. Wątpliwości miał również Paweł Macha, mieszkaniec Kuźni Raciborskiej. – Nie występuję tu w roli hydrologa, ale mieszkańca. Moim zdaniem można by pójść w kierunku zbiornika Kotlarnia, który jest dziesięć razy większy niż w Kuźni. Można by wydrenować Pogonicę, omijając Kuźnię i nasze wsie, poprowadzić przez pożarzysko kanał do Kotlarni. Powstałaby w ten sposób grobla, która piętrzyłaby wodę, zaopatrując teren pożarzyska w wodę – przekonywał Macha.
 
Waldemar Niemiec do pomysłu podszedł sceptycznie. – Parametry koryta są nikłe. Ponadto istnieje zagrożenie dla Rudy i Książęcej Łąki. Nie ma sensu topić tam pieniędzy, bo to nie zda egzaminu. Dlatego ograniczyliśmy się do cieku Pogonica – wyjaśnił. Pomysł z Pogonicą nie spodobał się również radnemu Głowskiemu. – Przede wszystkim ważna jest regulacja Rudki i odpowiednia gospodarka na zbiorniku elektrowni – stwierdził.

(e.Ż)