Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 42 (961) Data wydania: 19.10.10

Dopalacze w szkołach

Kuratorium oświaty podsumowało okres, kiedy na rynku działały sklepy z dopalaczami.
– Kiedy zamknięto sklepy z dopalaczami, odetchnęliśmy z ulgą – mówi Anna Zygmunt, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Raciborzu, szkoły w pobliżu której jeszcze do niedawna działał sklep z tymi środkami. Śląskie kuratorium oświaty opublikowało raport poświęcony dopalaczom w szkole.
 
Pracownicy kuratorium przepytali dyrektorów  i pedagogów z blisko dwóch tysięcy śląskich szkół.  Przeprowadzony monitoring sprawdzał między innymi wiedzę dyrektorów i pedagogów na temat używania przez uczniów dopalaczy, listę nieobecności uczniów oraz to jak szkoły broniły się przed dopalaczami. – Zdecydowana większość dyrektorów posiada informację na temat zagrożeń wynikających z używania przez uczniów dopalaczy. Jako źródło informacji na ten temat wskazywali: media, internet, placówki doskonalenia nauczycieli, poradnie psychologiczno – pedagogiczne, instytucje zajmujące się problematyką uzależnień – mówi Anna Wietrzyk, rzecznik śląskiego kuratorium. Z raportu wynika również, że blisko co dziesiąty nauczyciel nie posiada informacji na temat zagrożeń wynikających z używania przez uczniów tzw. środków psychomanipulacyjnych. – Co dziesiąty dyrektor nie wie, czy na terenie jego szkoły stwierdzono przypadki używania przez uczniów dopalaczy. Najczęściej wymieniane przez dyrektorów szkół źródła informacji o zachowaniach uczniów wskazujących na używanie dopalaczy to: uczniowie, rodzice, nauczyciele, policja oraz straż miejska – dodaje Wietrzyk. Co robią dyrektorzy, żeby zapewnić bezpieczeństwo uczniom?  Wskazywano wzmożone dyżury nauczycieli, zatrudnienie firmy ochroniarskiej, powołanie koordynatora ds. bezpieczeństwa, prowadzenie w szkole rejestru wejść i wyjść, zatrudnienie strażnika szkolnego, podjęcie współpracy szkoły z policją oraz monitorowanie terenu szkoły.  W Raciborzu nauczyciele i dyrekcja starali się sobie radzić we własnym zakresie. – Nie zauważyliśmy, aby ktokolwiek z naszej szkoły interesował się tymi środkami, mimo to postawiliśmy na profilaktykę. Nasz pedagog regularnie organizuje spotkania, mające na celu podniesienie świadomości młodzieży w tym zakresie. Mówi nie tylko o dopalaczach, ale i o narkotykach czy alkoholu – mówi Jacek Kąsek, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych w Raciborzu. Z kolei w Gimnazjum nr 1 w Raciborzu, oprócz pokazów filmu i pogadanek o dopalaczach w czasie przerw zamykano drzwi do szkoły. – Nie chcieliśmy aby uczniowie wychodzili z budynku szkoły. Młodzież jest ciekawa, dlatego nie ukrywaliśmy tego jaki mamy sklep w pobliżu. Postawiliśmy na edukację w tym zakresie – mówi Anna Zygmunt. Racibórz oparł się dopalaczom, w innych miastach na Śląsku w szkołach próbowano nawet umieszczać reklamy. – Informacje dotyczące sklepów sprzedających „dopalacze” są łatwo dostępne dla uczniów, np. na terenie jednej ze szkół kilkakrotnie stwierdzono umieszczanie reklam dopalaczy na ogrodzeniu szkoły – mówi pracownica kuratorium.
 
(now)