Znają się na bezpieczeństwie
Ile gaśnic powinno się znajdować w kombajnie zbożowym? Kiedy należy zgłosić wypadek do KRUS? Kto znał odpowiedź na te pytania, mógł wygrać atrakcyjne nagrody.
Już po raz kolejny odbyło się spotkanie z sołtysami i kołami gospodyń wiejskich. Zorganizował je 4 listopada Urząd Gminy Krzyżanowice oraz Starostwo Powiatowe, raciborski KRUS, Państwowa Inspekcja Pracy i Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Raciborzu. W ramach spotkania odbyło się szkolenie informacyjno-instruktażowe na temat BHP w rolnictwie, zapobiegania wypadkom, procedur związanych z postępowaniem wypadkowym i warunków odbywania rehabilitacji leczniczej rolników i członków ich rodzin. Poruszano też tematy związane z podleganiem ubezpieczeniu społecznemu rolników oraz wypłatą świadczeń emerytalno-rentowych.
Po szkoleniu organizatorzy zaprosili uczestników do konkursów „Sołtys liderem bezpiecznej pracy w rolnictwie” oraz „Gospodynie wiejskie strażniczkami bezpieczeństwa pracy na wsi”. Zamiast tradycyjnego testu uczestnicy rozwiązywali krzyżówki z hasłem. Odpowiedzi dotyczyły posiadanej wiedzy na temat BHP w rolnictwie, zapobiegania wypadkom na wsi, działalności KRUS i PIP oraz ochrony środowiska. W konkursach wzięło udział 6 sołtysów oraz 20 gospodyń wiejskich.
Największą wiedzą z zakresu BHP w rolnictwie wśród sołtysów wykazał się Józef Staś z Roszkowa, który w nagrodę otrzymał podkaszarkę i gaśnicę. Drugie miejsce zajęła Zofia Lukoszek z Krzyżanowic, a trzecie – Beata Płaczek. W gronie gospodyń wiejskich największą wiedzą z zakresu BHP w rolnictwie mogła się pochwalić Maria Kiszka z Chałupek, która otrzymała kuchenkę mikrofalową i rękawice ochronne. Drugie miejsce zajęła Maria Beczica z Tworkowa, a trzecie – Urszula Płaczek z Bieńkowic. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Stefania Morawiec z Tworkowa, Maria Riedel z Roszkowa i Janina Pientka z Owsiszcz. Wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne angrody, a organizatorzy mają nadzieję, że nawiązana współpraca z reprezentantami środowiska rolniczego w gminie Krzyżanowice przyczyni się do zapobiegania wypadkom i zwiększy bezpieczeństwo pracy w rolnictwie.
(oprac. e.Ż)