Kanał z XIII wieku
Na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących trwają prace związane z usuwaniem skutków powodzi i szkód powstałych przez wody gruntowe i opady.
Ośrodek podlegający marszałkowi województwa otrzymał na ten cel milion złotych. Cztery komisje (m.in. marszałkowska i konserwatorska) zatwierdziły zasadność remontów. W ramach prac powstaje nowa kanalizacja, drenaże, izolacje i ocieplenie. Dyrektor placówki Agata Tańska wspomina, że w niektórych miejscach grunt się zapadał powodując niebezpieczeństwo naruszenia konstrukcji budynków. Przyczyna leżała pod ziemią...
Robotnicy prowadzący roboty gruntowe natrafili, pod wewnętrzną drogą ośrodka, na betonowe rury przepustowe, którymi przepływał niegdyś kanał Psinka. Pierwsza wzmianka o kanale pojawiła się w dokumentach z 1258 r. Miał on biec od wsi Studzienna do Raciborza. Jego zadaniem było zaopatrzenie miasta w wodę. Rzeczka płynęła niegdyś m.in. ul. Ocicką i Opawską oraz pl. Długosza. Później ujęto strumień w rury kanalizacyjne, które zasypano. Według historyka Pawła Newerli na terenie ośrodka dla głuchoniemych na Psinie istniała zapora, tworząca zasobnik wodny. Wykorzystywano go do czerpania wody m.in. podczas pożarów.
Betonowe kanały były słabo zabezpieczone. Częściowo musiały się zapaść i zbierały się w nich wody gruntowe. Było to zagrożenie dla zabytkowych murów ośrodka – tłumaczy Andrzej Lepczyński, zastępcaca dyrektora ośrodka. Dodaje, że po remoncie budynki będą lepiej zabezpieczone.
(woj)