Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 49 (968) Data wydania: 07.12.10

Człowiek Microsoftu

– Komputer traktujmy jak samochód – radzi Marek Krupa, współpracownik giganta rynku oprogramowania. To mieszkaniec Tworkowa i informatyk z tamtejszej szkoły.
W Tworkowie mało kto wie czym zajmuje się pan Marek. Większość czasu spędza w domu, przed klawiaturą komputera. Czasem wyjeżdża na kilka dni. Jeździ po całej Polsce gdzie prowadzi szkolenia z obsługi systemu operacyjnego Windows. Aby móc w ten sposób pracować, trzeba uzyskać certyfikat Microsoft. – Aby uzyskać certyfikat wymaga się od kandydata wiedzy praktycznej i teoretycznej. Dokument ten trzeba cyklicznie odnawiać – wyjaśnia Marek Krupa.
 
Zawodowiec
 
Pierwszy kontakt z komputerami miał na studiach. Na początku lat 90-tych, podczas czwartego semestru studiów poznał system Windows 3.11. – Wtedy zaświtało mi w głowie, że zajmowanie się komputerami mogłoby być moją pracą – wspomina informatyk. Po studiach znalazł jednak inną pracę i dopiero po 10 latach pojawiła się druga szansa. Marek Krupa zaczął uczyć informatyki w szkole. – Wtedy zacząłem interesować się certyfikatami. Te dokumenty są ważne na całym świecie – wyjaśnia. Bez szkolenia wiele rzeczy może być niezrozumiałych przy pracy z komputerem. – Osoba, która nie miała wcześniej kontaktu z komputerem potrzebuje co najmniej 40 godz. aby umiała wykonywać na nim podstawowe czynności. Ze szkoleń korzystają najczęściej osoby, które posiadają już jakąś wiedzę na ten temat – tłumaczy pan Marek.
 
Microsoft zorganizowało niedawno konferencję w Berlinie. Zaproszenia wysłano tylko do osób, z którymi producentowi oprogramowania zależy na współpracy. Jednym z nich był Marek Krupa. Tacy jak on mieli okazję do poznania najnowszych technologii, dyskusji i wymiany doświadczeń z innymi fachowcami.
 
Przyszłość to Internet
 
Nowe systemy operacyjne, czyli np. Windows 7, są według specjalistów coraz bardziej przyjazne dla ich użytkowników. W programach pakietu Office, czyli m.in. edytorze tekstu, jest coraz więcej obrazków, które ułatwiają korzystanie z programu. – Przyszłość należy jednak do Internetu. Już teraz większość spraw możemy wykonać w sieci – dodaje informatyk.
 
Marek Krupa przestrzega jednak przez zbyt swobodnym podejściem do zabezpieczeń. – Ludzie są nieświadomi niebezpieczeństw w Intenecie. Podstawą BHP komputera jest program antywirusowy i tzw. firewall. Poza tym nie należy instalować nieznanych programów – tłumaczy. – Nie wolno też udostępniać komputera nieznajomym, można łatwo stracić ważne dane albo np. numery i hasła do konta. Komputer traktujmy jak samochód – dodaje informatyk. Inną kwestią jest samodzielna próba naprawy komputera. – Czasem lepiej zapłacić fachowcowi niż stracić wszystkie dane – zapewnia pan Marek. Sam nie naprawia komputerów. Za to do jego syna coraz częściej przychodzą znajomi z komputerowymi problemami.
 
Poczta w szkole
 
Pomimo napiętego planu szkoleń Marek Krupa myśli o wprowadzeniu w miejscowej szkole specjalnej poczty elektronicznej Exchange. – To nowoczesne i korzystne rozwiązanie. Normalnie za taką usługę się płaci, ale placówki edukacyjne są zwolnione z opłat. Szkoła musi jedynie wykupić sobie domenę, czyli adres www, a cała reszta jest dostarczana przez Microsoft – wyjaśnia tworkowik. W Polsce zaledwie kilka uczelni korzysta z tego rozwiązania. Marek Krupa zapewnia, że jest gotów pomóc wprowadzić ten system w całej gminie.
 
– Komputer jest tym czym kiedyś był telewizor. To technologia, z która nie można walczyć. Trzeba ją poznawać żeby ułatwiać sobie życie – mówi. Już 40 proc Polaków załatwia sprawy w banku przez Internet, a w 80 proc domów jest komputer. – Przed zakupem komputera należy sobie odpowiedzieć w czym nam będzie służył. Myślę, że przyzwoity laptop z systemem Windows kupimy za około 2 tys. zł. Dobrze wziąć ze sobą do sklepu znajomego, który co nieco wie o komputerach – wyjaśnia informatyk. Na początku przygody z komputerem trudno się we wszystkim połapać. – Naukę rozpoczynamy od włączenia komputera i ustawienia hasła. Potem pokazujemy gdzie znaleźć pomoc, w której znajduje się wiele przydatnych porad – radzi trener Windows.
 
(woj)