Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 49 (968) Data wydania: 07.12.10

Konno do Mikołaszka

15 jeźdźców 6 grudnia wzięło udział w konnej procesji do kościółka św. Mikołaja w Krzanowicach. Do samego końca przejazd stał pod znakiem zapytania, ze względu na oblodzoną drogę.
Na czele jechała 23-letnia Michaela Karpisz na ogierze Całunie. – Dosiadłam go po raz pierwszy. Zwyczajem jest, że z krzyżem jedzie się na koniu pani Barbary Jureczki. Jeżdżę konno regularnie, biorę udział w zawodach ze skokami przez przeszkody – powiedziała nam amazonka.
 
Procesję zamykała para: Dominika Pelka na Dżafinie (przed rokiem jechała z krzyżem z przodu) i Krzysztof Młocek na Asti. Konno trasę z Rynku do kościółka przebyli także Agnieszka Błońska na klaczy Basia oraz towarzyszący jej Paweł Nieborowski.
 
Koni było mało, bo do końca nie wiedziano czy procesja się odbędzie. Jeszcze na niedzielnej mszy proboszcz nie wiedział czy wierni udadzą się do Mikołaszka. – Pod kościołem na górce było dziś całkiem gładko – zauważali miejscowi.
 
Zgodnie z tradycją 6 grudnia – w dzień wspomnienia św. Mikołaja, chłopi (sedlaki) z Krzanowic i okolic – dosiadają swoich koni i pradawnym zwyczajem stawiają się przed kościołem farnym św. Wacława. Stąd jadą do filialnego kościółka św. Mikołaja (nazywanego przez miejscowych Mikołaszkiem). Wśród 15 jeźdźców byli mieszkańcy Krzanowic, Pietraszyna, Samborowic i Bieńkowic.
 
Zwyczajowo na przedzie jeździł proboszcz w bryczce zwanej kolasą, tym razem farorza Wilhelma Shiwonia dowieziono samochodem. 
 
Dotarłszy na miejsce jeźdźcy trzykrotnie okrążyli Mikołaszka, śpiewając pieśń „Święty Mikołaju, patronie nasz„. Na koniec wzięli udział w mszy świętej. – Tak miejscowi błagają o urodzaj i błogosławieństwo dla swego dobytku – wyjaśniła dr Kornelia Lach specjalizująca się w regionaliźmie.
 
Obrzędy, zwyczaje i tradycje Raciborszczyzny są promowane w ramach projektu „Śląski Spichlerz – tradycje kulturowe ziemi raciborskiej” realizowanego przez Powiat Raciborski współfinansowanego przez Unię Europejską.
 
(ma.w)