Tydzień Profilaktyki Agresji
Już na stałe do tradycji SP 15 wpisał się projekt mający na celu minimalizowanie agresji wśród uczniów i promowanie zachowań pozytywnych. Inicjatorem wszystkich przedsięwzięć był zespół wychowawczy w składzie: Kamila Kubiak – wicedyrektor, Małgorzata Kozioł – pedagog szkolny oraz nauczyciele Elżbieta Jagiełło-Pisanko, Krzysztof Jasita i Marek Zimnicki.
Poza różnorodnymi zajęciami wychowawczymi prowadzonymi przez kadrę pedagogiczną zaproszono do współpracy Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną, Powiatową Komendą Policji w Raciborzu i Wojewódzką Biblioteką Pedagogiczną – filię w Raciborzu.
Bibliotekarki zaprezentowały nauczycielom bogatą literaturę fachową z zakresu profilaktyki agresji i problemów wychowawczych.
Pracownice poradni przeprowadziły warsztaty dla uczniów klas pierwszych pt. „Magiczne słowa”. Uczniowie klasy IIb wzięli udział w „Treningu asertywności”. Dla klas czwartych przeprowadzono zajęcia „Agresja stop! Przyjaźń na start!”.
Najstarsi uczniowie spotkali się z dzielnicowym Krzysztofem Biskupem, który zapoznał ich z przepisami prawnymi dotyczącymi odpowiedzialności nieletnich za czyny karalne.
Wiele różnorodnych działań podjęli też nauczyciele. Na lekcjach w klasach I – III m.in. omawiano sytuacje i zdarzenia opisane w książkach pt. „Poniżanie – nie!”, „Bezpieczne dziecko – jak się bronić przed agresją w szkole”, „Mała królewna”, czy „Po co się złościć”. Dzieci obejrzały też film edukacyjny pt. „Uważaj! Niebezpieczeństwo” i uczestniczyły w grach dydaktycznych doskonalących umiejętności asertywnych zachowań. W każdej klasie odbyły się również rozmowy i pogadanki na temat czym jest agresja i przemoc, jakie są ich rodzaje, jak postąpić, gdy jest się świadkiem przemocy, a także jak zapanować nad sobą, gdy czuje się złość i jak unikać sytuacji konfliktowych. Podobnie było na zajęciach świetlicowych, podczas których dzieci poznały „Dobre maniery dla najmłodszych”, układały aforyzmy, wierszyki negujące zachowania agresywne, uczyły się piosenek „Magiczne słowa” i „Proszę bądź miły”. Bibliotekarka omawiała z uczniami miniporadnik ,,Jak powiedzieć NIE przemocy?”.
Dla uczniów klas I - IV zorganizowano konkurs plastyczny pt. „Szczęśliwa uliczka”. Zwycięzcami zostali: I miejsce Adrian Niklewicz i Patrycja Baran, II miejsce Shannon Kaiser, III miejsce Daria Janacz i Sandra Błaszczok.
Uczniowie klas V i VI zespołowo wykonali plakaty do motta „Żyj bajkowo, kolorowo, bez przemocy jest fajowo”. Najwyżej oceniono prace: Barbary Skory, Hanny Karkochy i Sary Rzepczyńskiej.
Profilaktyką objęto też rodziców uczniów. Przed spotkaniami z wychowawcami klas rodzice młodszych uczniów wzięli udział w szkoleniu prowadzonym przez pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nt. „Bezstresowość, czy dyscyplina w wychowaniu?”. Z rodzicami starszych uczniów omawiano temat „Cyberprzemocy”.
(SP 15)