Nałóg, pasja, wytrzeźwienie
Każde spożycie alkoholu ma swoje przyczyny i skutki. Czy każde jest szkodliwe?
W rozmowie z Jolantą Indeką, kierownikiem Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Raciborzu, pytamy czym jest alkoholizm i jakie są mechanizmy jego działania. Po czym poznać, że przestajemy kontrolować swoje życie oraz co robić dalej.
Znany od pradziadów alkohol przynosił często poza stanem upojenia sporo problemów. I nie chodzi o pijackie incydenty i wybryki, lecz o ruinę całego życia. Od czego więc się zaczyna przygoda z piciem i skąd ten problem w społeczeństwie? – Wpływ na spożycie alkoholu mają różne czynniki, są to m.in. oddziaływanie środowiska i rodziny, czynniki lokalne, zwyczaje czy okoliczności, z którymi kojarzy nam się spożycie alkoholu – wyjaśnia Jolanta Indeka. Większość z nas nie widzi niczego nieodpowiedniego, gdy na urodzinach dziecka pojawi się butelka szampana bezalkoholowego. W głowie dziecka powstaje wtedy model przyzwolenia na picie przy jakichś okazjach. To się w przyszłości potęguje.
Innym powodem pociągania z butelki jest walka ze stresem. – Ludzie w ten sposób chcą sobie poradzić z uczuciem napięcia lub problemami osobistymi. W rezultacie niczego nie rozwiązują – tłumaczy kierownik.
Zdrowe picie
Jeśli myślisz, że kilka piw w weekend dla rozrywki zupełnie ci nie zaszkodzi i to normalne, zapytaj siebie, czy mógłbyś bez tego się tak samo bawić? – Czemu służy picie? To sposób pójścia na skróty aby osiągnąć jakiś stan. Alkohol to taki wytrych, którym bez wysiłku osiągamy np. radość czy inne emocje. Świat po alkoholu jest wypaczony, to bez niego mamy prawdziwy real – mówi terapeutka. Nieumiejętność osiągania niektórych emocji, które bez problemów przychodzą po alkoholu, to zdaniem Jolanty Indeki niepokojący sygnał. – Zdrowy tryb życia jest wolny od używek. Dopiero wtedy można się czuć bezpiecznie i dobrze – wyjaśnia. Nasze stany wewnętrzne siedzą w nas głęboko, bez alkoholu musimy włożyć więcej pracy w ich wydobycie.
Po czym poznać
Gdy zaczynamy się nad sobą zastanawiać i boimy się, że zbyt często jesteśmy nietrzeźwi, wykonajmy następujący test. – Spróbuj odstawić używki na określony czas, np. 2 tygodnie. Zobacz i obserwuj co się wtedy z tobą dzieje. Gdy okaże się, że nie wytrzymałeś, to sygnał, że bez leczenia sobie nie poradzisz – przestrzega kierownik poradni.
U alkoholików, których nałóg jest głęboki i czytelny, wyróżnia się 3 mechanizmy psychologiczne:
1. Nałogowe regulowanie uczuć – to alkohol jest źródłem wszelkich emocji. Cieszymy się np. z wypłaty tylko dlatego, że będzie za co kupić następną flaszkę.
2. System iluzji i zaprzeczeń – opowiadanie niestworzonych historii, często z sobą w roli głównej. Zaprzeczanie problemom oraz tłumaczenie wszystkiego tak, aby dalej pić.
3. System rozproszonego ja – dezintegracja osobowości i nieprzewidywalność. Osobą kieruje alkohol.
– Alkoholizm powoduje szereg szkód w rodzinie, nie da się go ukryć – dodaje terapeutka.
Pusty kieliszek
Skuteczność leczenia alkoholików w Polsce wynosi ok. 35% osób zgłaszających się do poradni. Poza samym leczeniem i terapią najważniejsze jest osobiste nastawienie. – W walce z nałogiem ważne jest mieć jakąś pasję, która zajmuje naszą uwagę oraz wypełnia wolny czas. Musi to być coś co lubimy robić. Leczenie jest poza tym i tak niezbędne – objaśnia Jolanta Indeka.
Choć alkoholizm to choroba do końca życia, osoby które zdecydowały się z nią walczyć mogą się często pochwalić sukcesami. – Znam wiele osób, które odbiły się od dna i zakładają swoje firmy i rodziny. Niektórzy pracują pomagając innym alkoholikom. Ci ludzie osiągają szczęście – zapewnia kierownik poradni.
W Raciborzu 7 dni w tygodniu, w 7 różnych miejscach z udziałem innych grup odbywają się meetingi AA. Są to spotkania zamknięte. Dla ciekawych lub zainteresowanych funkcjonują meetingi otwarte, na które można przyjść, zobaczyć lub porozmawiać z ich uczestnikami.
Aby otrzymać fachową poradę należy się zgłosić do poradni uzależnień przy ul. Klasztornej. Terapia podstawowa trwa pół roku. Uczęszcza się na zajęcia grupowe i indywidualne 3 razy w tygodniu. Leczenie ponadpodstawowe obejmuje okres jednego roku.
W poradni na pomoc mogą liczyć również rodziny osób uzależnionych.
(woj)