Wykupują grunty z innej gminy
Ciąg dalszy raportu o rolnictwie w gminie Kornowac przedstawiony przez gminną komisję rolnictwa.
Informacje są sporządzone na podstawie badań Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa, danych udostępnionych przez urząd gminy, Okręgową Stację Chemiczno-Rolniczą w Gliwicach, informacji Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Raport nie zawiera danych z GUS, który jeszcze nie opracował wyników spisu rolnego.
Jak ujęto to w Planie Rozwoju Lokalnego, mamy wysoki udział gleb nisko produkcyjnych i słabo rozwinięty sektor usług rolniczych, bo wg GUS tylko 5 podmiotów prowadzi działalność usługową rolniczą.
Struktura gospodarstw rolnych według danych referatu podatków w urzędzie gminy jest następująca:
Gospodarstwa 1 – 2 ha jest 440, co stanowi 61,2 proc.
Gospodarstwa 2 – 5 ha jest 183, co stanowi 25,4 proc.
Gospodarstwa od 5 – 7 ha jest 57, co stanowi 7,9 proc.
Gospodarstwa 0d 7 – 10 ha jest 22, co stanowi 3 proc.
Gospodarstwa powyżej 10 ha jest 16, co stanowi 2,2 proc.
Gospodarstwa 2 – 5 ha jest 183, co stanowi 25,4 proc.
Gospodarstwa od 5 – 7 ha jest 57, co stanowi 7,9 proc.
Gospodarstwa 0d 7 – 10 ha jest 22, co stanowi 3 proc.
Gospodarstwa powyżej 10 ha jest 16, co stanowi 2,2 proc.
Razem mamy zewidencjonowanych 718 gospodarstw i 1508 nieruchomości do 1,00 ha. Oczywiście w/w liczby nie odzwierciedlają rzeczywistego użytkowania gruntów.
Obserwujemy zjawisko wykupywania czy dzierżawy gruntów rolnych przez rolników mieszkających w innych gminach. Zdaniem pracowników gminy jak i członków komisji rolnictwa jest to zjawisko niekorzystne (niszczenie infrastruktury drogowej, naruszenie granic własności).
Rolnictwo jest zawodem trudnym i odpowiedzialnym. Rolnik jest uzależniony od czynników pogodowych, rynku zbytu, kosztów środków produkcji (dodatki mineralne, środki ochrony roślin, pasze, leczenie zwierząt). Negatywnie na procesy produkcji wpływają zaniechania w infrastrukturze urządzeń drenarskich. Na terenie gminy spółki melioracyjne nie działają od 1992 r., a zainteresowani właściciele gruntów sami utrzymują w drożności urządzenia melioracji wodnych szczegółowych. Skutkuje to w wielu przypadkach brakiem dbałości o urządzenia, szczególnie w małych obszarowo gospodarstwach. Najgorsza jest sytuacja na gruntach ornych, gdzie urządzenia drenarskie na wskutek niedrożności wylotów, uszkodzeń mechanicznych ulegają uszkodzeniu. Brak dokumentacji technicznej powykonawczej jest powodem wykonania wielu odkrywek w celu wyszukania urządzeń drenarskich i dokonania jego naprawy. Urząd gminy w okresach popowodziowych czy po okresach roztopów wiosennych wspomagał rolników w odmuleniu strategicznych rowów melioracji szczegółowej. Należy podkreślić, że gmina nie posiada możliwości dotowania rolnikom konserwacji i utrzymania urządzeń melioracji szczegółowej. Dotowanie jest możliwe w przypadku istnienia spółki melioracyjnej.
(woj)