Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (981) Data wydania: 08.03.11

Wykupują grunty z innej gminy

Ciąg dalszy raportu o rolnictwie w gminie Kornowac przedstawiony przez gminną komisję rolnictwa.
Informacje są sporządzone na podstawie badań Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa, danych udostępnionych przez urząd gminy, Okręgową Stację Chemiczno-Rolniczą w Gliwicach, informacji Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Raport nie zawiera danych z GUS, który jeszcze nie opracował wyników spisu rolnego.
 
Jak ujęto to w Planie Rozwoju Lokalnego, mamy wysoki udział gleb nisko produkcyjnych i słabo rozwinięty sektor usług rolniczych, bo wg GUS tylko 5 podmiotów prowadzi działalność usługową rolniczą.
 
Struktura gospodarstw rolnych według danych referatu podatków w urzędzie gminy jest następująca:
 
Gospodarstwa 1 – 2 ha  jest 440, co stanowi 61,2 proc.
Gospodarstwa 2 – 5 ha jest 183, co stanowi 25,4 proc.
Gospodarstwa od 5 – 7 ha jest 57, co stanowi 7,9 proc.
Gospodarstwa 0d 7 – 10 ha jest 22, co stanowi 3 proc.
Gospodarstwa powyżej 10 ha jest 16, co stanowi 2,2 proc.
 
Razem mamy zewidencjonowanych  718 gospodarstw i 1508 nieruchomości do 1,00 ha. Oczywiście w/w liczby nie odzwierciedlają rzeczywistego użytkowania gruntów.
 
Obserwujemy zjawisko wykupywania czy dzierżawy gruntów rolnych przez rolników mieszkających w innych gminach. Zdaniem pracowników gminy jak i członków komisji rolnictwa jest to zjawisko niekorzystne (niszczenie infrastruktury drogowej, naruszenie granic własności).
 
Rolnictwo jest zawodem trudnym i odpowiedzialnym. Rolnik jest uzależniony od czynników pogodowych, rynku zbytu, kosztów środków produkcji (dodatki mineralne, środki ochrony roślin, pasze, leczenie zwierząt). Negatywnie na procesy produkcji wpływają zaniechania w infrastrukturze  urządzeń drenarskich. Na terenie gminy spółki melioracyjne nie działają od 1992 r., a zainteresowani właściciele gruntów sami utrzymują w drożności urządzenia melioracji wodnych szczegółowych. Skutkuje to w wielu przypadkach brakiem dbałości o urządzenia, szczególnie w małych obszarowo gospodarstwach. Najgorsza jest sytuacja na gruntach ornych, gdzie urządzenia drenarskie  na wskutek niedrożności wylotów, uszkodzeń mechanicznych ulegają uszkodzeniu. Brak dokumentacji technicznej powykonawczej jest powodem wykonania wielu odkrywek w celu wyszukania urządzeń drenarskich i dokonania jego naprawy. Urząd gminy w okresach popowodziowych czy po okresach roztopów wiosennych wspomagał rolników w odmuleniu strategicznych rowów melioracji szczegółowej. Należy podkreślić, że gmina nie posiada możliwości dotowania rolnikom konserwacji i utrzymania urządzeń melioracji szczegółowej. Dotowanie jest możliwe w przypadku istnienia spółki melioracyjnej.
 
(woj)