Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17 (988) Data wydania: 26.04.11

Rozkwita tu działalność pożarnicza

Jednostka OSP Tworków obchodzi w tym roku 100-lecie swojego istnienia. Nikt nie ma wątpliwości,że akurat tyle lat działają tu strażacy, gdyż jako jedni z niewielu dysponują oryginalnym dokumentem założenia jednostki. Pomnik św. Floriana, patrona strażaków,stoi od 1751 r. przy kościele w Tworkowie,co sugeruje znacznie wcześniejsza aktywnośćstrażaków na terenie wioski.

W 1911 r. Adolf Fulle oficjalnie stanął na czele jednostki jako jej prezes. Jak pisze  tworkowska kronika OSP, w pierwszych latach działalności jednostki, w strażackie szeregi niechętnie wstępowali rolnicy. Członkostwo wiązało się wówczas z pewnymi kosztami. Sytuacja zaczęła się zmieniać wraz z rosnącą rolą OSP w wiosce. Już po kilku latach było 150 członków wspierających!

Pierwszą siedzibą strażaków był zamek. Tu trzymano m.in. sikawkę konną, która służy strażakom po dziś dzień i pomaga utrzymywać się w czołówce zawodów sikawek konnych.Do II wojny światowej strażacy korzystali z gościnności hrabiego von Saurma-Jelsch. Gdy przez miejscowość przeszły wojska radzieckie, zarówno zamek hrabiego jak i większość sprzętu uległy zniszczeniu. Należy wspomnieć, że do czasów wojny jednostka dysponowała już motopompą fischer oraz drabiną mechaniczną.

Po wojnie, do 1948 r. w Tworkowie nie funkcjonowało OSP. Dopiero staraniami ówczesnego sołtysa Józefa Krzykały oraz zasłużonego strażaka Izydora Kegla zebrano nową drużynę. W 1950 r., dzięki wsparciu gminy Krzyżanowice, jednostka otrzymuje nową motopompę m-800. Strażacy w tym czasie własnymi siłami organizowali festyny, z których dochód inwestowano w resztę sprzętu. Dzięki motopompie udało się zainteresować i przyciągnąć do jednostki młodzież. Remiza OSP mieściła się wówczas w gospodarstwie Józefa Drobnego przy ul. Raciborskiej.

W 1954 r. strażacy z Tworkowa założyli swój teatr. Już rok później, w świetlicy wiejskiej wystawiono pierwszą sztukę pt. Pan Damazy. Pomimo problemów finansowych, grupa teatralna zdobyła w 1956 r. IV miejsce na powiatowym przeglądzie wiejskich zespołów teatralnych.

Przez kolejne lata strażacy poza gaszeniem pożarów czynnie udzielali się w wiosce. W czynie społecznym naprawiali drogi, czyścili zbiorniki wodne czy pomagali w pracach PGR-u. Z powodów wysokich kosztów najmu wybudowano nową remizę. W 1958 r. założono księgę pamiątkową, kronikę jednostki oraz zakupiono sztandar. W 1970 r. jednostka otrzymała pierwszy samochód żuk oraz inne sprzęty.

11 kwietnia 1976 r. w związku z obchodami 65-lecia jednostki, Tworków otrzymał większy samochód star 25, który poświęcono wraz z nowym sztandarem. Na tę uroczystość przybyło 13 zaprzyjaźnionych jednostek. Zastępca komendanta wojewódzkiego ppłk Karol Prec napisał wtedy w pamiątkowej księdze: „Niech dzisiaj wręczony wam sztandar krzepko dzierżą Wasze dłonie – niech nadal rozkwita tu społeczna działalność pożarnicza”.

W 1981 r. strażacy przejęli stary beczkowóz z Ponięcic, który stanął przed remizą. Drużyny młodzieżowe (męska i żeńska) cały czas osiągały sukcesy na zawodach strażackich. W 1994 r. strażacy, za aktywny udział w akcjach p-poż. otrzymują nowszy samochód. Dwa lata później, z okazji 85-lecia jednostki, Emilia Łobos odnowiła sztandar OSP. W przeglądzie operacyjno-technicznym strażacy otrzymali ocenę bardzo dobrą.

Kolejne lata działalności OSP Tworków mijały pod znakiem służby mieszkańcom całej gminy. Jednostka brała udział w organizacji i zabezpieczaniu imprez kulturalnych. Współpraca ze wszystkimi organizacjami z terenu wioski oraz radą sołecką stała się normą. Dalsze udziały w zawodach strażackich (również sikawek konnych) przynoszą jednostce kolejne trofea. OSP wstępuje do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Maciej Somerla, uczeń szkoły podstawowej i jednocześnie członek młodzieżowej drużyny OSP Tworków zdobywa I miejsce w wojewódzkim turnieju wiedzy pożarniczej pt. Młodzież Zapobiega Pożarom. W edycji ogólnopolskiej konkursu zajął V miejsce.

Dziś jednostka liczy 59 członków. Dwie drużyny młodzieżowe, żeńska i męska liczą po 10 członków. W roku 2010 strażacy uczestniczyli w 54 akcjach ratowniczych. Jednostka jest w stanie przeprowadzić niemal każdy rodzaj akcji – zapewniają członkowie zarządu.

Największym marzeniem strażaków jest nowy średni wóz gaśniczy, na który otrzymali już 250 tys. zł z KSRG i liczą na przychylność gminy przy pokryciu reszty kosztów. Obecny wóz pochodzi z 1982 r. 

28 sierpnia 2011 r. w Tworkowie przy zamku odbędą się obchody 100-lecia jednostki. Strażacy organizują uroczystą akademię, wręczenie medali oraz festyn. Zarząd i członkowie straży zapraszają wszystkich sympatyków OSP na tę uroczystość.

Obecny zarząd OSP Tworków:

  • Prezes: Marcin Kwaśnica
  • Wiceprezes-naczelnik: Krystian Jobczyk
  • Wiceprezes: Marek Demanet
  • Z-ca naczelnika: Józef Kwaśnica
  • Sekretarz: Artur Ćwik
  • Skarbnik: Roman Frenzel
  • Kronikarz: Martin Wojtek
  • Gospodarz: Henryk Michna
  • Członek zarządu: Norbert Buba

Byli członkowie zarządu OSP Tworków: 

  • Prezesi: Adolf Fülle, Karol Segeth, Koenig, Robert Bożek,  Karol Buba, Bernard Drobny,  Jan Dadał.
  • Naczelnicy: Johann Lese, Nikodem Bielaczek, Franciszek Graca, Alojzy Drechler, Izydor Kegel,  Oswald Kasza, Karol Bożek,  Zygfryd Grud.

Wybrane interwencje OSP Tworków:

  • 1931 r. pożar pałacu w Tworkowie. Ogień strawił cały budynek łącznie z wieżą zegarową. Przyczyny powstania ognia nie są jednoznaczne, jedną z przyjmowanych wersji jest celowe podpalenie. Pałac palił się ponownie w 1945 r.
  • 1973 r. pożar PGR-u w Tworkowie.
  • 1977 r. pożar uli w Tworkowie oraz lasu w Brzezinach.
  • 1979 r. dwa poważne pożary na terenie wioski, ogień pochłonął stodołę oraz część zabudowań gospodarczych.
  • 1980 r. z niewyjaśnionych przyczyn zapaliło się siano w miejscowym PGR-ze. W tym samym roku OSP Tworków pomaga gasić pożar remizy w Nieboczowach.
  • 1983 r. strażacy gaszą palący się samochód marki Syrena.
  • 1985 r. rzeka Odra osiąga najwyższy stan powodziowy w historii. Strażacy przez trzy doby pilnują i umacniają wały.
  • 1986 r. pożar domu dla dzieci niepełnosprawnych w Krzyżanowicach. Strażacy z Tworkowa biorą czynny udział w akcji gaśniczej i ratowniczej.
  • 1992 r. gaszenie pożaru lasów w Kuźni Raciborskiej.
  • 1997 r. oraz 2010 r. powódź. Strażacy pomagają mieszkańcom okolic, m.in. zabezpieczali wały, dowozili wodę i żywność potrzebującym oraz pompowali wodę z piwnic.
  • 2003 r. pożar ośrodka zdrowia w Tworkowie.

(woj)