Co kraj to obyczaj – o czym powinieś wiedzieć zanim wyjedziesz za granicę
Emiraty Arabskie – obowiązuje tu całkowity zakaz okazywania czułości w miejscach publicznych. Kobiecie zawsze powinien towarzyszyć mężczyzna, zarówno na ulicy, jak i w lokalu, restauracji czy kawiarni.
Bułgaria – Podstawową przyczyną nieporozumień podczas podróży nad Morze Czarne jest zaprzeczanie i przytakiwanie głową. Kiwanie, które u nas oznacza: tak, tak, w Bułgarii oznacza zaprzeczanie. I odwrotnie – to, co u nas jest przeczeniem, dla Bułgarów znaczy: zgadzam się z tobą.
Boliwia – kobiety nie mogą w kawiarni lub restauracji zamówić więcej niż jedną lampkę wina.
Turcja – przy zwiedzaniu miejsc kultu religijnego np. meczetów należy przed wejściem zdjąć obuwie. Kobiety nie mogą wchodzić z odkrytymi głowami i ramionami lub w szortach.
Włochy – pomiędzy 12.30 a 16.00 możemy zapomnieć o zakupach i jedzeniu. W czasie sjesty małe sklepiki, bary i restauracje są zamknięte.
Wielka Brytania – w tym kraju trzeba się wystrzegać pokazywania liczby dwa poprzez podnoszenie dwóch palców grzbietem dłoni zwróconym ku rozmówcy. Jest to bowiem równoznaczne z pokazaniem środkowego palca, a co znaczy ten gest, nikomu chyba tłumaczyć nie trzeba. Jednak podnoszenie dwóch palców, gdy grzbiet dłoni zwrócimy w innym kierunku niż rozmówca, jest całkowicie akceptowane.
Indie i Indonezja – podczas pobytu w tych krajach trzeba pamiętać by nie dotykać jedzenia lewą ręką. Powód jest prosty. Indonezyjczycy nie używają papieru toaletowego, w toaletach ustawione są specjalne pojemniki z wodą lub zlewy, w których należy się podmyć właśnie lewą dłonią. Zrozumiałe jest więc, że do spożywania posiłków używa się wyłącznie prawej ręki.
Singapur – w trosce o czystość tutejsze władze zakazały żucia gumy w miejscach publicznych.