Żyć aby służyć bliźniemu
Główną przyczyną powstania jednostki OSP była znaczna liczba pożarów.
Zwarta zabudowa oraz pokryte słomą budynki mieszkalne i gospodarcze stwarzały warunki do szybkiego rozprzestrzeniania się ognia. Ta sytuacja oraz ponoszone znaczne straty materialne zmobilizowały mieszkańców Markowic do utworzenia Straży Pożarnej. Pierwszym komendantem nowo powstałej OSP został wybrany mieszkaniec Markowic dh Koch, który kierował jednostką do roku 1920. Kolejni komendanci postawili na rozwój straży pod względem wyposażenia. Ignacy Gacka kompletował sprzęt i w przededniu II wojny światowej straż mogła pochwalić się profesjonalnymi, jak na tamte czasy, samochodami gaśniczymi. W latach pięćdziesiątych w celu zdobycia pieniędzy potrzebnych na zakup umundurowania dla strażaków, w straży powstał zespół teatralny.
Sprzęt i remiza
Pierwszą motopompę OSP Markowice zakupiła w roku 1928. Była to pompa typu „Magirus. W roku 1938 strażacy kupili samochód wanderer. Przed wojną jednostka dysponowała: dwoma samochodami pożarniczymi, przyczepą wężową z motopompą, przewoźną drabiną raz drobnym sprzętem. Wojna znacznie zredukowała wyposażenie jednostki. Na kolejny samochód strażacy musieli czekać aż 31 lat. 20 kwietnia 1970 roku jednostka OSP w Markowicach otrzymała, pierwszy po wojnie samochód, lublin, który po adaptacji został przystosowany do celów pożarniczych. Wyeliminował on z pracy w straży pożarnej zaprzęgi konne oraz ciągniki, którymi do tej pory transportowano sprzęt. Otrzymanie samochodu podniosło gotowość bojową jednostki oraz sprawność działania straży. W latach 70 przebudowano remizę. Dzięki zaangażowaniu członków straży podjęte przedsięwzięcia zostały zakończone w roku 1979. W następnych latach prowadzono szereg prac zmierzających do jak najlepszego wykorzystania obiektu. W kolejnych latach w markowickiej jednostce służyły samochody: star 20, star 25, żuk. W 2001 roku zakupiono stara 244, a w 2005 roku Zawodowa Straż Pożarna i miasto partnerskie Leverkusen przekazały mercedesa 1019 . W 2007 roku jednostka zaopatrzona została w ładę nivę i łódź motorową quiksilver. Kilka dni temu OSP Markowice otrzymały samochód land rover defender. Ofiarodawcą była placówka Straży Granicznej w Raciborzu. W całej swojej historii Jednostka z Markowic miała jedną siedzibę.
Pierwszy sztandar OSP otrzymała w 1928 roku. Drugi sztandar nadano w roku 1978.
XXI wiek
Obecnie jednostka liczy 68 członków z tego 45 posiadających kwalifikacje do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Pozostali to członkowie honorowi (4) oraz młodzieżowi (6). Strażacy z OSP nie ukrywają, że byłaby im potrzebna nowa remiza, ponieważ obecna jest za mała, a stan techniczny budynku coraz gorszy (budynek jest sprzed 1903 roku, później tylko nadbudowywany).
Poprzedni prezesi i naczelnicy OSP markowice
Alojzy Kałus, Alojzy Beducha, Franciszek Badura, Wicent Kocur, Jerzy Kalusek, Ginter Depta, Rudolf Stawinoga, Koch, Ignacy Gacka, Józef Kaleciok, Eryk Kelner, Alfons Doleży, Konrad Niestroj (więcej danych się nie zachowało).
Obecny zarząd:
prezes – Roland Kotula
wiceprezes – Stanisław Mroczka
naczelnika – Adam Kłosek
wicenaczelnik – Andrzej Zawadzki
sekretarz – Marian Paskuda
gospodarz – Marceli Solich i Konrad Niestroj
skarbnik – Alina Czogała
członek zarządu – Eugeniusz Dudek
Wybrane wyjazdy OSP Markowice
1997 r. – powódź stulecia, OSP Markowice pomagają walczyć z powodzią
2010 r. – pomoc mieszkańcom zalanych gospodarstw
Wojciech Kowalczyk