Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 35 (1007) Data wydania: 30.08.11

Wiatraki – szanse i przeszkody

22 sierpnia w starostwie powiatowym, radni komisji rozwoju spotkali się z samorządowcami z sąsiednich powiatów, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami w sprawie budowy farm wiatrowych i biogazowni.

Powiat. Przewodniczący komisji Leonard Malcharczyk podzielił obrady na trzy wątki: gmina, inwestor oraz społeczeństwo. Każdy z nich miał przedstawić stanowisko danej grupy w omawianych sprawach.

Jerzy Treffon, wójt gminy Pawłowiczki, zaznaczył, że temat wiatraków pojawił się na terenie jego gminy siedem lat temu. Po licznych problemach, obecnie kręcą się trzy wiatraki. W perspektywie ma powstać 80 kolejnych. – Budżet naszej gminy zwiększy się wówczas o blisko 2 miliony złotych z podatków. Poza tym w gminie 110 km dróg polnych zostanie przebudowanych na drogi o nośności około 300 ton – powiedział wójt Treffon. W gminie powstaną nowe stanowiska pracy.

Dwa problemy

Największe problemy przy planowaniu inwestycji wiatrowej w Pawłowiczki były przy planie zagospodarowania przestrzennego oraz przy budowie przyłącza do odbioru energii. Z pierwszą sprawą samorządowcy jakoś się uporali lecz budowa instalacji pozwalającej przyłączenie wiatraków do sieci elektrycznej to poważniejsza sprawa. Koszt takiej inwestycji liczy się w milionach i nikt, ani Vattenfall zarządzający siecią, ani inwestorzy budujący wiatraki, ani rząd i samorząd nie chcą się tego podjąć. W ostateczności wydatek ma zostać pokryty z kieszeni inwestora.

Kampania informacyjna

Jerzy Treffon nawiązał również do odpowiedniego informowania i nastawienia społeczeństwa do budowy wiatraków. – Wszystkie nasze działania były jawne, niczego nie ukrywaliśmy, żadnych niedomówień – zaznaczył. Wspólnie z mieszkańcami ustalono, że jeśli wiatraki mają powstać, mogą stać najbliżej jeden kilometr od najbliższych zabudowań. Ustalono również, że działki, na których staną wiatraki, nie będą sprzedawane, a tylko dzierżawione. Za każdy wiatrak właściciel gruntu otrzyma 20 tys. zł netto za rok. Zainteresowani byli wcześniej zabrani na działające już farmy wiatrowe, aby zobaczyli na własne oczy, jak wiatraki pracują i aby zdementować obiegowe opinie o szkodliwości wiatraków.

Kobieta w ciąży

Na temat negatywnych opinii o wiatrakach wypowiedział się Janusz Franciszkiewicz z firmy, która wybudowała wiatraki w Pawłowiczkach. – Poza problemami z urzędami, które pytają nas o wpływ wiatraków na uprawę pieczarek, jest wiele niedomówień wśród zwykłych ludzi – powiedział. Inwestor spotkał się z opinią, że przez wiatraki kobiety częściej zachodzą w ciążę. – Do tego wystarczy zdrowy mężczyzna i kobieta – wyjaśnił. Janusz Franciszkiewicz i Jerzy Treffon dodali, że najlepiej uświadamiać społeczeństwo wcześniej, poprzez materiały w prasie i radiu. – Przy naszych wiatrakach biegają stada saren, a niedaleko skrzydeł wiatraków latają i śpiewają skowronki – opisał inwestor. W podobnym tonie wypowiedział się Adam Śmiarowski, który chce wybudować farmę wiatrową w Rudniku. – W Polsce mamy import lęków – powiedział.

Niedomówienia

W nawiązaniu do debaty publicznej wypowiedział się Grzegorz Gryt, wójt Lysek. Tu planowano budowę biogazowni i pomimo załatwienia wszelkich żmudnych formalności zapomniano o informowaniu o planowanej inwestycji społeczeństwa. To okazało się dla biogazowni zabójcze. Mieszkańcy zablokowali jej budowę, a samorządowcy biją się w pierś, że zapomnieli o kampanii informacyjnej, która prawdopodobnie uspokoiłaby społeczeństwo.

Jesteśmy bezsilni do 9 października

W podsumowaniu radni powiatowi zastanawiali się nad tym jak zachęcić inwestorów do budowy wiatraków na naszym terenie. Wątpliwości rozwiał Adam Hajduk, starosta raciborski, który nie widzi możliwości w jaki sposób starostwo może działać w tym kierunku. – Jesteśmy bezsilni. Tu potrzeba decyzji rządu a nie samorządu. Za niedługo Polska będzie płacić kary za zbyt małą ilość energii wyprodukowanej ze źródeł odnawialnych. To rząd powinien wprowadzić mechanizmy ułatwiające realizację takich inwestycji – powiedział. Przewodniczący Malcharczyk zapewnił, że radni będą obserwować, czy coś się zmieni po 9 października, kiedy odbędą się wybory do sejmu i senatu. Nawiązał tym samym do decyzji Adama Hajduka o ubieganiu się o fotel senatorski.

(woj)