Resocjalizacja najpopularniejsza
Choć nowy rok akademicki zbliża się wielkimi krokami, to walka uczelni o kandydatów na studia będzie trwała do ostatnich dni września.
Słabe wyniki tegorocznych matur, niż demograficzny i bogata oferta edukacyjna wszystkich uczelni wyższych w kraju sprawia, że to nie studenci czekają na przyjęcie na wybrany uniwersytet lub politechnikę, ale uczelnie wyższe czekają na studentów, nawet do ostatniego momentu.
W systemie internetowej rejestracji Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu zalogowanych jest ponad 770 osób. Jak podaje rektor uczelni dr hab. Michał Szepelawy, wszystkie wymagania rekrutacji spełniło ponad 400 osób, które od października mogą stać się potencjalnymi studentami. By warunki studiowania były komfortowe zarówno dla studentów jak i wykładowców, uczelnia może przyjąć w nowym roku akademickim około 800 osób, jeśli jednak zajdzie potrzeba, to liczba ta może zwiększyć się do tysiąca osób. Z tego względu władze PWSZ organizują drugi nabór na wszystkie kierunki na swojej uczelni. Do 11 września trwa rejestracja kandydatów na kierunek edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, a do 7 września można zapisywać się na wszystkie pozostałe kierunki: automatykę i robotykę, filologię, socjologię, europeistykę, pedagogikę, wychowanie fizyczne i na cieszącą się niestety najmniejszą popularnością – matematykę. Od kilku lat najczęściej wybieranym kierunkiem jest pedagogika resocjalizacyjna. Jak podaje dr hab. Michał Szepelawy, na drugi nabór zarejestrowało się już około osiemdziesięciu osób. Uczelnia oczekuje jednak, że do października liczba ta wzrośnie, głównie za sprawą wielu ciekawych specjalizacji, które dostosowywane są do potrzeb studentów i wymagań rynku pracy, a także dzięki licznym udogodnieniom. Od nowego roku akademickiego na studentów spoza województwa będzie czekało 60 wyremontowanych pokoi w akademiku, odnowiony basen, a także winda mająca ułatwić poruszanie się osobom niepełnosprawnym.
Kryterium naboru na wszystkich kierunkach jest ranking świadectw dojrzałości. Na kandydatów na kierunek edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych czeka sprawdzian zdolności plastycznych. Test sprawnościowy będzie decydującym kryterium naboru dla kandydatów na kierunek wychowanie fizyczne. Ponadto wszystkie osoby, które już zostały przyjęte na studia zobowiązane są do złożenia następujących dokumentów: własnoręcznie podpisanej deklaracji wydrukowanej z systemu internetowej rejestracji, podpisanej umowy, świadectwa dojrzałości, zaświadczenia lekarskiego, kserokopii dowodu osobistego, trzech fotografii zgodnych z wymogami stosowanymi przy wydawaniu dowodów osobistych, a w przypadku osób niepełnosprawnych orzeczenia lekarskiego o stopniu niepełnosprawności. Od kandydatów na kierunki wychowanie fizyczne i edukacja artystyczna, którzy muszą przejść test predyspozycji wymagany jest dowód tożsamości, zaświadczenie od lekarza medycyny pracy i oryginał dowodu wniesienia opłaty rekrutacyjnej.
Szczegółowe informacje na temat terminów rejestracji na poszczególne kierunki, egzaminów, predyspozycji i odpowiednich dokumentów znaleźć można na portalu www.nowiny.pl.
Aleksandra Piechówka