Parafia św. Marii Magdaleny
Historia powstania pierwszego kościółka w Kuźni Raciborskiej sięga połowy XVII wieku. Wtedy Kuźnia należała jeszcze do parafii w Markowicach.
Wraz ze wzrostem liczby ludności w Kuźni wzrastała także potrzeba własnej świątyni. Nie bez znaczenia było także to, że mężczyźni udający się na mszę świętą do Markowic, zamiast wracać do domu, korzystali z gościnności markowickiej karczmy.
Dzięki wsparciu księcia raciborskiego, w 1646 r. w Kuźni wybudowano kościółek. Obsługiwany był przez kapelana kościoła parafialnego w Markowicach. W kolejnych latach świątynię odnawiano, a w 1891 r. podniesiono do rangi kościoła parafialnego. Dokładnie 23 czerwca 1881 r. ksiądz Ryszard Hampel przeniósł się na stałe z Markowic do Kuźni. Dziewięć lat później ksiądz rozpoczął budowę nowego kościoła. Murowana świątynia powstała na tej samej parceli, nieco na południe od kościoła drewnianego. Ks. Hampel umarł tuż przed oddaniem nowej świątyni. Jego następcą został ksiądz A. Smykalla. W 1903 r. nastąpiło poświęcenie kościoła.
Trzy dokumenty
Kiedy w 1907 r. rozbierano drewniany kościółek, w jego wieży znaleziono trzy zniszczone dokumenty. Dwa w języku niemieckim, jeden w polskim. W piśmie polskim napisano: „Ta kaplica jest przybudowana ku temu kościółku roku 1783 przez wielebnego księdza Simona Kalemby. Na ten czas Raciborskiego Państwa był szlachcic Mathias de Wilczek, który na niego drzewo darował, pożyczał i rozkazał, a ksiądz pieniędzy dawał dla robotników, a ze swojej kabsy też pieniędzy dawał. Majstrem był Simon Kurzeja z Kuźni Raciborskiej i Christoforus Potyka też z Kuźni”.
W drugim, tłumacz Theodor Geizler, odczytał sprawozdanie z sytuacji Kuźni z 1771 r. Ostatniego dokumentu nie udało się odczytać.
II wojna światowa
W latach trzydziestych w kościele parafialnym w Kuźni Raciborskiej śpiewano w języku polskim, także chorągwie, sztandary i proporczyki zawierały polskie napisy. Wszystko się zmieniło kiedy urząd nadleśniczego objął Gallasch, założyciel miejscowej komórki partii NSDAP. Powoli język polski zastąpiono niemieckim. Polskie chorągwie i proporce ukryto w zakrystii.
Po wojnie parafią opiekował się ksiądz Józef Hanusek. Został zapamiętany jako orędownik wiary katolickiej, jak również jako osoba bliska potrzebom i problemom zwykłych ludzi.
Leśny kościółek św. Marii Magdaleny
Między Solarnią, Kuźnią Raciborską a Rudami, w środku lasu stoi jeszcze jeden kościółek, poświęcony św. Marii Magdalenie. Zbudowany jeszcze przez księcia raciborskiego specjalnie do odprawiania mszy św. w czasie leśnych połowów. Nabożeństwa są w nim odprawiane do dziś.
Duszpasterze i ich plany
Od 1 sierpnia 2010 r. proboszczem parafii w Kuźni jest ks. Andrzej Pyttlik – dr teologii, sędzia Sądu Duchownego w Gliwicach, członek Rady Kapłańskiej. Ksiądz otrzymał święcenia kapłańskie w 1977 r. w katedrze Gliwickiej. Przed nim, przez 14 lat, parafią opiekował się ks. Bernard Plucik. Za jego czasów dokonano szeregu inwestycji, m.in. renowacji wnętrza świątyni, remontu dachu i zakrystii oraz wymiany ogrodzenia. Zdecydował również o likwidacji schodów i wybudowaniu podjazdu dla osób niepełnosprawnych.
Obecnie w parafii posługuje także wikariusz ks. Krystian Bula, który pochodzi z parafii św. Marcina w Starych Tarnowicach.
W roku 2011 podjęto wiele prac związanych z kościelnym budynkiem i życiem parafii. Dzięki ofiarności wiernych i staraniu fachowców, ku końcowi zmierza renowacja zabytkowych kościelnych organów. 30 października zaplanowane jest poświęcenie instrumentu, połączone z uroczystymi nieszporami i koncertem wysokiej klasy muzyka – prof. J. Gembalskiego.
Życie parafii
Teren parafii, należącej do Diecezji Gliwickiej, zamieszkuje blisko 5,5 tys. mieszkańców, w tym ok. 5000 wiernych. Na terenie parafii działa wiele wspólnot parafialnych. Są to: Bractwo Adoracji Najświętszego Sakramentu, Wspólnota Żywego Różańca, Wspólnota Rodzin Szensztackich (rodzina przewodnia: państwo Monika i Edmund Grzesikowi), Krąg Biblijny, Krąg Domowego Kościoła (para prowadząca: Katarzyna i Krzysztof Mandrakowie), Spotkania przy Katechizmie i Kawie, Caritas Parafialny, Przyparafialna Grupa Anonimowych Alkoholików „Paraklet”, Chór Parafialny (opiekun i drygent: Bernarda Chroboczek), Młodzieżowa Schola Liturgiczna (prowadząca próby i dyrygent: Anna Baron), Liturgiczna Służba Ołtarza, Dzieci Maryi (animatorki: Stefania Zawada, Dominika Grzesik, Sylwia Harasim, Nikol Wieczorek), Grupa Młodzieżowa. W parafii mieści się również biblioteka.
Oprócz spotkań liturgicznych duszpasterze zapraszają młodszych i starszych parafian na liczne spotkania związane z biegiem roku liturgicznego i kalendarzowego. Wydarzeniem w życiu parafii jest coroczna piesza pielgrzymka „kuźniańskich pomarańczek” na Jasną Górę, spotkanie starszych parafian w dniu Matki Bożej Lurdzkiej, radosne spotkanie opiekunów domowych zwierzątek z okazji św. Franciszka czy zimowy festyn mikołajowy.
Oprac. (woj)
Porządek nabożeństw
Do końca roku kalendarzowego msze św. odprawiane są w następującym porządku: niedziele i święta w godz. 7.00, 8.45, 10.00, 11.15 (szczególnie dla dzieci), 15.30 (w języku niemieckim), 17.00. W sobotę o 18.00 – msza św. z wigilii niedzieli lub uroczystości. W dni powszednie: 7.00, 18.00. Msza św. dla młodzieży: pierwszy piątek miesiąca, godz. 19.00. Od nowego roku msze św. w niedziele i uroczystości odprawiane będą w następujących godzinach: 7.00, 9.00, 11.00, 17.00. W I niedzielę miesiąca o 15.30 – msza św. w intencji dzieci chrzcielnych i rocznych. Uroczystość odpustowa ku czci patronki parafii św. Marii Magdaleny ma miejsce 22 lipca.
Liturgiczna Służba Ołtarza – Ministranci: Dominik Burgieł, Marek Głuszkiewicz, Dariusz Graniczny, Adam Grzesik, Dominik Jończyk, Paweł Kalemba, Krzysztof Kocjan, Aleksander Lach, Ignacy Lach, Jakub Majer, Michał Marzec, Dariusz Nowakowski, Przemysław Pawlak, Kamil Sobania, Marcin Stasiowski, Mateusz Suszka, Jakub Tomala, Mateusz Wycisk, Rafał Żymełka.
Lektorzy: Rafał Domiter, Kacper Dudzic, Tomasz Dziadura, Dawid Ernst, Daniel Gajewski, Łukasz Głowski, Robert Głowski, Mateusz Grzesik, Rajmund Grzesik, Tomasz Grzesik, Damian Hareńczuk, Łukasz Jaworski, Denis Kocur, Martin Kusma, Dominik Zawada, Jakub Zawada, Wojciech Zawada, Patryk Żurek, Krzysztof Wycisk, Rafał Śmiały, Damian Śmietana, Patryk Todoruk, Sebastian Skrobek, Marcin Michalski, Dawid Miś.