Zamieszania wokół bibliotek ciąg dalszy
Nędza. Gerarda Przybyła, przewodniczący rady gminy Nędza odniósł się do artykułu 25 października pod tytułem „Profesor nic o tym nie mówił”, w którym opisaliśmy reorganizację Gminnej Biblioteki Publicznej w Nędzy oraz krytyczną reakcję na to radnego Juliana Skwierczyńskiego.
– Pragnę zauważyć, że rozdzielenie bibliotek i świetlic nastąpiło 28 lutego. 22 lutego wójt Anna Iskała wystąpiła do Biblioteki Śląskiej o opinię w sprawie reorganizacji GBP. W dniu 24 lutego prof. Jan Malicki, dyrektor BŚ przesyła pismo, w którym czytamy, że „biblioteki nie mogą być łączone z innymi instytucjami oraz bibliotekami szkolnymi i pedagogicznymi”. Ten sam profesor, w dniu 29 czerwca, w pismie podsumowującym działalność biblioteki w Nędzy pisze „cieszy mnie podjęcie decyzji o wyłączeniu ze struktur GBP czterech świetlic, które do tej pory działały pod jej szyldem niezgodnie z ustawą o bibliotekach”. Wszystkie te dokumenty były na bieżąco przekazywane radnym, także radnemu Skwierczyńskiemu – mówi przewodniczący Przybyła.
Gerard Przybyła dziwi się krytycznemu nastawieniu radnego ponieważ w protokole z sesji rady gminy z dnia 31 stycznia czytamy takie oto słowa Juliana Skwierczyńskiego: „Nadzór merytoryczny nad gminną biblioteką sprawuje Biblioteka Wojewódzka, biblioteki nie mogą być łączone z innymi instytucjami”. Dalej w tym samym protokole czytamy, że radny z Skwierczyński proponuje aby uchwałę o reorganizacji kultury zwrócić do wójt w celu usunięcia braków formalnych m.in. dokładnego zapisu o jaką bibliotekę chodzi. Julian Skwierczyński skrytykował podczas tej sesji działalność biblioteki w Zawadzie Książęcej, gdzie mieszka. – To pani ma bicz prawny, radca prawny może poradzić obniżenie płac, dodatków, nic w tym kierunku nie zrobiono – mówił w kierunku wójt.
– Należy się zastanowić o co naprawdę chodzi radnemu Skwierczyńskiemu? Podczas podejmowania uchwał przeszkadzało mu łączenie, nagle po upływie kilku miesięcy uznaje wydzielenie świetlic za bezzasadne – mówi Gerard Przybyła. Przewodniczący odnosi się do wypowiedzi radnego z Zawady, kiedy odsyła do publikacji w internecie gdzie można znaleźć informacje, że obecnie wchodzi w życie nowelizacja ustawy o bibliotekach. Zgodnie z nowymi zapisami łączenie bibliotek ze świetlicami jest możliwe. – Skoro radny odsyła do takich publikacji to należy zauważyć, że pisze tam także o tym, że przepisy dotyczące możliwości łączenia bibliotek publicznych z innymi instytucjami zaczną obowiązywać po upływie roku od ogłoszenia ustawy, czyli na jesień 2012 r. – kończy przewodniczący rady gminy.
(woj)