Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 49 (1021) Data wydania: 06.12.11

Parafia św. Anny w Babicach

Z dokumentu bp wrocławskiego Jakuba von Salza z 1531 r. dowiadujemy się, że już wówczas mieszkańcy Babic przekazali dziesięcinę na Kolegiatę św. Krzyża w Opolu.

W 1687 r. archidiakon Kolegiaty św. Krzyża w Opolu, Martin Teophil Stephetius, po wizytacji parafii św. Jadwigi w Markowicach, do której należały Babice, napisał, że wszyscy są tu katolikami i nie ma w niej żadnych heretyków. Jeszcze przez kilka stuleci wierni z Babic należeli do markowickiej parafii i tam uczęszczali do kościoła. To właśnie proboszcz Markowic, ks. dziekan Leon Urbański zdecydował w 1937 r. o budowie świątyni w Babicach. Swoją decyzję i projekt kościoła konsultował z miejscową radą parafialną. Po dwóch latach intensywnych prac, 31 maja 1939 r., biskup Walenty Wojciech dokonał konsekracji nowego kościoła św. Anny. Ks. Urbański do końca swoich dni (zmarł w 1950 r.) odprawiał msze święte, na zmianę w Markowicach i Babicach.

W międzyczasie, wojska frontu drugiej wojny światowej dokonały znacznych zniszczeń kościoła. Odbudowa, do której mocno przyłożyli się parafianie, trwała dwa lata, do 1946 r.

Po śmierci księdza dziekana parafią opiekował się ks. Zygmunt Pyka, którego mianowano współpracownikiem parafii Markowice z zamieszkaniem i pracą duszpasterską przy kościele św. Anny w Babicach. To za jego kadencji ufundowano organy, które zastąpiły fisharmonię.

W 1966 r. pracę w Babicach rozpoczął ks. Ginter Kolenda. W latach 1968 – 1970 pilotował budowę plebani, która oficjalnie miała być domem rodzinnym, gdyż ówczesne władze nieprzychylnie patrzyły na nowe obiekty kościelne.

W 1977 r. obowiązki duszpasterskie przejął ks. Bogdan Kicinger. Już po trzech latach Babice stały się samodzielną parafią, a ks. Kicinger został w miesiąc po tym pierwszym proboszczem w Babicach. Zadecydował o tym w dekrecie bp Alfons Nossol.

Kolejne lata to wytężona praca księdza i parafian. Ufundowano unikalne witraże, wybudowano Domu Parafialny, przeprowadzona została renowacja polichromii, konserwacja mozaiki św. Anny, renowacja nastaw ołtarzy czy wymiana stropu i dachu świątyni.

(woj)

Ks. Bogdan Kicinger
Urodził się 11 października 1941 r. w Wodzisławiu Śląskim. Święcenia kapłańskie przyjął w 1966 roku w Nysie. Pracował jako wikary w Bytomiu Bobrku, Głubczycach, Oleśnie i Opolu Szczepanowicach. Od 1977 roku w Babicach. W diecezji gliwickiej pełni funkcję koordynatora Studium Muzyki Kościelnej. – Dopiero po pewnym czasie bycia proboszczem zaczyna się rozumieć swoją funkcję. To rozumienie rodzi się ze spotkania z ludźmi, z tego, czego Kościół uczy, a ja jako duszpasterz mam im do przekazania. Na styku tych rzeczywistości rodzi się dopiero jakaś wizja duszpasterstwa, którą można realizować tylko przy uważnym przyjrzeniu się czym dana wspólnota parafialna żyje, jakie są jej możliwości i oczekiwania.

Szczególnie wiele zawdzięczam ludziom świeckim w Babicach i dyskusjom tutaj prowadzonym. Sądzę, że w duszpasterstwie bardzo ważna jest umiejętność wzajemnego słuchania, otwarcia na talenty i zainteresowania, jakie ludzie w sobie mają i mogą rozwijać – mówił w wywiadzie dla Gościa Niedzielnego w 2003 r.

Życie na parafii

Parafia św. Anny w Babicach jest najdalej wysuniętą na południe parafią diecezji gliwickiej. Swoim zasięgiem obejmuje tylko jedną wieś i liczy około 620 parafian.

Proboszczowi pomagają ministranci i dwóch szafarzy. W parafii od 1977 r. działa chór i schola. Chór zdobył Grand Prix podczas IV Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie w 1998 r. Przez ponad 30 lat działalności, chór tworzyło około 130 osób. Przy chórze działał przez 20 lat kwartet smyczkowy.

Obecnym organistą parafii jest Brygida Tomala, która w 1983 r. podczas pielgrzymki papieża Jana Pawła II na Górę Św. Anny, pełniła zaszczytną funkcję kantorki wykonując, na przemian z 330- osobową scholą, antyfony nieszporne. Równie zasłużonym dla parafii jest Reinhold Sollich, który zmarł w 1996 r. Był organistą, ale angażował się również w innych sferach życia kościoła (był obdarzony talentem plastycznym).  Pozostałe organistki to Anna Tomańska i Weronika Filip.

W babickiej parafii, w ostatnich latach, liczba chrztów przewyższa liczbę zgonów – wynika ze statystyk parafialnych. To musi cieszyć, szczególnie, że w większości małych miejscowości te proporcje są odwrotne.

Już w przyszłym roku najmłodsi i starsi parafianie będą mogli się cieszyć brzmieniem nowych organów. Na początku 2012 r. rusza bowiem rozbudowa  starych 6-głosowych organów. Nowe będą miały 15 głosów, a zaprojektowali  je ks. dr  Franciszek Koenig z Gliwic i  prof. Julian Gembalski z AM w Katowicach. Organy ma wykonać organomistrz z Olesna Henryk Hober.

Orkiestra

Od 1981 r. w parafii działa orkiestra dęta, powołana przez ks. Kicingera. W nauce gry na instrumentach pomagała księdzu Brygida Tomala. Głównym zadaniem babickiej orkiestry jest akompaniowanie śpiewowi ludu podczas procesji Bożego Ciała. Muzycy są obecni także w czasie innych uroczystości kościelnych  m.in. dożynek, dni zadusznych, uroczystości św. Barbary.

Pierwszy skład orkiestry tworzyli: Piotr Bienia, Stefan Czogalik, Bernard Depta, Gerard Łyczek, Marian Piela, Hubert Skorupa,  Marian Czogalik i Gerard Gacka.

W późniejszym okresie do zespołu doszli: Paweł Czogalik,  Dorota Chrubasik, Judyta Gruszka, Tomasz Grycman, Leszek Niewrzoł, Marek Niewrzoł, Stanisław Niewrzoł, Adrian Tomala, Marzena Michalska i Michael Łyczek.

Nabożeństwa, msze święte i odpusty

Niedziele i święta

Msza św. o godz. 8.00, 10.00

Nieszpory o godz. 14.00 lub 15.00

W tygodniu

Msza św. o godz. 8.00 i/lub 18.00

Dla seniorów w środy o godz. 8.00

Dla dzieci i młodzieży we wtorki o godz. 17.00

Odpust parafialny odbywa się w niedzielę najbliższą dacie 26 lipca, czyli w dzień św. Anny.