Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 11 (1035) Data wydania: 13.03.12

Nowiny Raciborskie pisały w 1992 roku

Nowiny Raciborskie pisały w 1992 roku.

Tragedia pod Markowicami 

Około 1.30 w nocy 4.03.1992 roku w Raciborzu przy ul. Gliwickiej na skutek nadmiernej prędkości wypadł z drogi przy wyjściu z łuku samochód osobowy golf z rejestracją niemiecką. Prowadzony przez 19-letniego mężczyznę pojazd kilkakrotnie przekoziołkował, uderzył w przydrożne drzewo a następnie stanął w płomieniach. Z wnętrza wyciągnięto kompletnie spalone ciało kierowcy. Mieszkał on na stałe w Niemczech, przyjechał do Raciborza odwiedzić matkę.

Ośrodek w Szymocicach do komunalizacji 

Szymocicki Ośrodek Wypoczynkowy Kopalni „Borynia” zostanie przejęty przez władze gminne. Rada Gminy podjęła już stosowną uchwałę na swojej ostatniej sesji, która odbyła się 28 lutego. Dyrekcja kopalni Borynia chętnie pozbywa się tego ośrodka unikając w ten sposób płacenia dywidendy. Na mocy porozumienia zostanie on przekazany władzom gminy Nędza nieodpłatnie. Pozostaje tylko uzyskać zgodę władz wojewódzkich na tę transakcję. Gdy zapadnie decyzja wojewody katowickiego w tej sprawie gmina zacznie szukać oferentów, którzy będą w stanie w prawidłowy sposób zagospodarować szymocicki ośrodek. Znajduje się tam około 20 domków campingowych, restauracja i sprzęt do uprawiania sportów wodnych. Jest już dwóch chętnych do przejęcia ośrodka kopalni „Borynia”.

Lepsze czasy dla pałacyku 

Pałacyk myśliwski w rezerwacie Łężczok zmieniał właścicieli jak rękawiczki. Po Państwowym Gospodarstwie Rybackim zarządzały nim Lasy Państwowe. Potem Rafako urządziło tam ośrodek wypoczynkowy. Następnie przejął go Polski Czerwony Krzyż – ale nie był w stanie utrzymać pałacyku. Przekazał go więc gminie. Władze gminy Nędza w 1990 roku sprzedały pałacyk, znajdujący się już w bardzo złym stanie, Kazimierzowi Lipskiemu – malarzowi amatorowi. Jego syn zajmuje się malarstwem profesjonalnie. Dlatego też w pałacyku zostanie urządzona pracownia malarska a w przyszłości galeria. Będzie także pokój dla ornitologa przeznaczony do badań nad żyjącym w rezerwacie ptactwem. W lecie nowy właściciel zamierza przeznaczyć kilka pokoi dla młodzieży studiującej sztuki plastyczne. Oferta pana Kazimierza Lipskiego została wybrana spośród siedmiu przedstawionych władzom gminy, po wytypowaniu jej przez konserwatora zabytków.

Sala gimnastyczna w nowym roku 

Sala gimnastyczna przy Szkole Podstawowej w Nędzy miała być oddana do użytku już na początku tego roku szkolnego. Niestety Kuratorium Oświaty i Wychowania nie miało na jej ukończenie pieniędzy. A sala jest już właściwie gotowa. Pozostało tylko ułożenie parkietu, pomalowanie i jej urządzenie. Na zapleczu sali gimnastycznej będzie znajdował się gabinet odnowy i dwie sale korekcyjne. Na ostatniej sesji rada gminy podjęła uchwałę, że jeżeli samorząd nie otrzyma pieniędzy z kuratorium na ukończenie sali to przeznaczy na to środki z nadwyżki budżetowej, która będzie dzielona w maju. Sala gimnastyczna powinna więc od nowego roku szkolnego służyć dzieciom.

Pogrzebanie basa 

Jak co roku w poniedziałek przed Środą Popielcową rozpoczął się w Domu Kultury w Krzanowicach ostatni bal karnawału. Zgodnie z tradycją odbył się na nim niecodzienny pogrzeb: chowano właśnie Basa – bohatera karnawału. Pogrzebanie basa przyciąga co roku tłum miłośników. Jest to zazwyczaj największy bal sezonu (tym razem bawiło się 120 par). Zwyczaj ten jest znany i kultywowany w Krzanowicach od niepamiętnych czasów. Nikt nie zna jednak jego pochodzenia. W tym roku przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Kultury postanowili utrwalić inscenizację na taśmach video i być może znawcy folkloru wyjaśnią tę zagadkę.

Zarys Dziejów Nekropolii Raciborskich

Z okazji 20-lecia Nowin Raciborskich pragniemy Państwu przypomnieć teksty naszych nieżyjących już współpracowników. Ich spuścizna dla historii Raciborza jest nieoceniona. W pierwszym cyklu prezentujemy historię raciborskich cmentarzy autorstwa Kazimierza Świtlińskiego.