Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (1036) Data wydania: 20.03.12

Ekoserwis: Pytanie do eksperta

 

Słońce daje nam prąd

 

 

Łukasz Frydel: Zespół Ochrony Atmosfery i Powierzchni Ziemi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Dotychczas energia promieniowania słonecznego szeroko wykorzystywana jest w instalacjach kolektorów słonecznych, które służą do wspomagania przygotowania ciepłej wody użytkowej, zazwyczaj w budynkach jednorodzinnych (zabudowa instalacji kolektorów słonecznych w budynkach jednorodzinnych możliwa jest do sfinansowania ze środków Funduszu m.in. w ramach Programów Ograniczenia Emisji). Stosunkowo nowym i jeszcze rzadko stosowanym urządzeniem są panele fotowoltaiczne, które również wykorzystują energię odnawialną i mogą być elementem inwestycji podlegającym dofinansowaniu ze środków Funduszu. Sercem ogniwa fotowoltaicznego jest najczęściej krzem (ewentualnie selen) w różnej postaci. Oprócz krzemu ogniwo składa się zwykle z szyby, która przepuszcza promienie słoneczne do środka, obudowy w której umieszczone są płytki krzemu oraz z połączeń elektrycznych między komórkami krzemowymi. Ponieważ pojedyncze komórki wytwarzają niewielką moc, łączy się je w całe moduły, te z kolei w większe jednostki w zależności od potrzeb instalacji. Dzięki stałemu rozwojowi technologii dotychczasowe zastosowanie fotoogniw na małą skalę (kalkulatory, zegarki, ładowarki itp.) pozwala, obecnie również w warunkach polskich, na zastosowanie paneli fotowoltaicznych dla potrzeb produkcji energii elektrycznej, która może posłużyć do częściowego pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną przez budynki jednorodzinne czy też mniejsze zakłady przemysłowe. Mając na uwadze rozwój technologii wraz z jednoczesnym obniżeniem kosztów wytworzenia ogniw, a co za tym idzie ich niższą ceną i większą dostępnością można sądzić, że panele fotowoltaiczne będą stanowić coraz częściej element zadania podczas realizacji inwestycji z zakresu termomodernizacji obiektów. Również podczas naboru wniosków (zakończonego 29.02.2012 r.) na dofinansowanie zadań w 2012 roku złożone zostały wnioski, które dotyczą zabudowy instalacji do produkcji energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych. Zaistniała sytuacja do złudzenia przypomina tę z przed 10 lat w odniesieniu do instalacji kolektorów słonecznych. Tak jak dziś panele fotowoltaiczne, tak wówczas kolektory słoneczne były stosunkowo nieznanym i nieco egzotycznym źródłem energii, ale dzięki coraz większej dostępności (coraz więcej firm produkujących i oferujących urządzenia) i spadającym kosztom zakupu można uznać, iż w dniu dzisiejszym stanowią one standardowy (w uzasadnionych technicznie przypadkach) zakres inwestycji termomodernizacyjnej. Zatem czy panele fotowoltaiczne powtórzą sukces kolektorów słonecznych i na dobre zadomowią się jako element termomodernizacji? Wydaje się, że jeśli zostaną zachowane obecne trendy tj. spadek cen instalacji, wzrost ich sprawności oraz postępujący wzrost cen energii, mają one wszelkie szanse na powtórzenie sukcesu kolektorów słonecznych.