Parafia św. Jerzego w Sławikowie
Stara kronika szkolna podaje, że w X wieku trzech biednych rybaków wybudowało na skraju osady kapliczkę ku czci św. Jerzego. Statua biskupa miała w ręku wiosło. Mieszkańcy wierzyli, że to pozostałość po rybakach.
Udokumentowane jest, że w 1223 r. w Sławikowie stał drewniany kościół poświęcony św. Jerzemu, który poświęcił wrocławski biskup Wawrzyniec. Wiadomo o tym z dokumentów kościelnych. Podanie z 1241 r. mówi o tym jak Tatarzy brali do niewoli dzwonnika, a dzwony same „biły w trwogę”. Okres średniowiecza jest zagadką dziejów miejscowości i parafii. Wiadomo, że już w 1507 r. kościół św. Walentego w Miejscu Odrzańskim był kościołem filialnym parafii w Sławikowie. W 1657 r. proboszcz Scodonius wybudował w Sławikowie nowy, drewniany kościół. Ta świątynia w XIX wieku została przeniesiona do Zabełkowa, gdzie następnie spłonęła. Murowany, dzisiejszy kościół powstał dzięki staraniom barona Ernesta von Eickstedta i jego brata Adalberta. Parafia była wówczas jedną z większych w okolicy. Obejmowała Błażejowice, Lasaki, Rudy, Turze, i liczyła 3443 dusze. Nowa świątynia, wzniesiona 100 metrów na południowy wschód od starej, miała pomieścić 1300 parafian naraz. Konsekrowano ją w 1846 r. Rodzina Eickstedtów zarządzała wioską do drugiej wojny światowej, kiedy musieli uciekać przed Rosjanami.
Tragiczne zdarzenie miało miejsce w 1890 r., kiedy parafianie z Turza wracali przez Odrę ze mszy świętej do domu. Przewoźnik zamiast użyć promu chciał przewieźć wszystkich łódką. Łódka się przewróciła i utopiły się 42 dziewczynki i jeden chłopiec. Po tym wypadku ludność miejscowości po drugiej stronie rzeki postanowiła wybudować kościół w Turzu.
W styczniu 1945 r. przez wioskę przeszedł front wojny. Kościół uległ znacznym zniszczeniom, a plebanii nie udało się uratować. Spłonęły w niej księgi parafialne datowane na XVIII w. Cała wioska została zniszczona w 80 proc. i na jej terenie nastał głód i tyfus. Pomimo tego przez kilka lat trwały intensywne prace nad odbudową świątyni i plebanii.
Parafia dzisiaj
Parafia św. Jerzego w Sławikowie należąca do Diecezji Opolskiej liczy obecnie 920 mieszkańców i obejmuje zasięgiem: Sławików, Błażejowice, Lasaki i Miejsce Odrzańskie gdzie nadal znajduje się drewniany, filialny kościółek pod wezwaniem Trójcy Świętej (obecna świątynia liczy 240 lat).
W parafii służy 39 ministrantów (21 w Sławikowie i 18 w Miejscu Odrzańskim). Jest pięć Róż Różańcowych, którym przewodzą: Anna Gawlik (Sławików), Katarzyna Makulik (Błażejowice 1), Elżbieta Maintok (Błażejowice 2), Ewa Wojtoszek (Lasaki), Teresa Piechulla (Miejsce Odrzańskie).
Na parafii są organizowane pielgrzymki (przy współudziale miejscowego DFK), wycieczki dla najmłodszych, święcenie pojazdów z okazji święta św. Krzysztofa, dożynki czy spotkania dla dzieci ze św. Mikołajem.
Średnia liczba pogrzebów w parafii w ostatnich latach wynosi 12 na rok, przy średnio 10 chrztach i od 1 do 5 ślubów rocznie. Liczba parafian powoli spada gdyż do powyższych statystyk dochodzą wyjazdy za granicę. Podobna sytuacja panuje w większości małych wiosek.
Ksiądz proboszcz
Od 1 lipca 2006 r. proboszczem parafii jest ks. Joachim Augustyniok. Wyświęcony został 3 czerwca 1995 r. Wcześniej był wikariuszem w Czarnowąsach, Kędzierzynie-Koźlu (Blachowni) i w Prószkowie. W 2010 roku mianowany został przez bp. Andrzeja Czaję na dekanalnego duszpasterza młodzieży. Od 2011 r. ks. Augustyniok jest Dekanalnym Duszpasterzem ds. Misji. Życiowe motto proboszcza brzmi: „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham” (J 21, 17). Jego zainteresowania obejmują muzykę, komputery, historię Rzymu oraz twórczość M. Caravaggiego i A. Durera.
Remonty na parafii
W ostatnich latach wiele się działo w parafii św. Jerzego. W Sławikowie ogrodzono cmentarz i plac kościelny, odnowiono zewnętrzną elewację kościoła i wieży, zabezpieczono świątynię odwodnieniem i drenażami, założono nowe nagłośnienie, wyremontowano organy, a jeszcze za księdza Pogody wymieniono okna kościoła na witraże.
W Miejscu Odrzańskim dokonano fumigacji kościoła (świątynię przykryto folią i wprowadzono gaz, dzięki temu pozbyto się korników i innych szkodników), wyremontowano zewnętrzną elewację, odnowiono sygnaturkę i naprawiono dach, w środku odnowiono dwa boczne ołtarze z obrazami.
W najbliższych planach proboszcz Augustyniok zamierza pomalować wnętrze kościółka w Miejscu Odrzańskim i wymienić w nim nagłośnienie. W kościele w Sławikowie szykuje się wielka inwestycja – wymiana dachu.
Porządek nabożeństw, odpusty i kiermasz
Msze święte w niedzielę i święta odbywają się: o godz. 7.30 i 10.30 (Sławików) i godz. 9.00 (Miejsce Odrzańskie). W tygodniu: o godz. 7.00 (pon., wt., cz., sob.) i o godz. 18.00 (śr., pt.).
Rocznica konsekracji kościoła w Sławikowie i kiermasz odbywają się w drugą niedzielę października. Rocznica konsekracji kościoła w Miejscu Odrzańskim i tamtejszy kiermasz w drugą niedzielę listopada. Odpust w Sławikowie ma miejsce 24 kwietnia, w Miejscu Odrzańskim w Niedzielę Trójcy Świętej.
(woj)
Poprzedni proboszczowie i księża w parafii
Ks. Serafin Pogoda (2004 – 2006), ks. Norbert Dragon (1992 – 2004), ks. Ludwik Ślęzak (1980 – 1992), ks. Jan Korzeniowski (1958 – 1980), ks. Antoni Hoszek (1957 – 1958), ks. Rafał Morawin (wikariusz u ks. R. Kwastka,1956 – 1957), ks. Ryszard Kwastek (1925 – 1957), ks. Jakub Czogalla (wikariusz u ks. J. Hausenke,1922 – 1925), ks. Jan Osiewacz (wikariusz u ks. J. Hausenke, 1921 – 1922), ks. Józef Hausenke (1887 – 1925), ks. Karol Bergmann (1880 – 1887), ks. Antoni Krause (1827 – 1880).
Rada parafialna i Parafialny Zespół Caritas
W pracy proboszcza oraz przy inwestycjach na parafii czynny udział biorą członkowie rady parafialnej. Poza proboszczem należą do niej: Rita Kaletka (kościelna kościoła parafialnego w Sławikowie), Teresa Piechulla (kościelna kościoła filialnego w Miejscu Odrzańskim), Weronika Żymełka (organistka), Gerad Fitzon (Sławików), Jerzy Sochiera (Sławików), Waldemar Filipczyk (Sławików), Helga Sekuła (Lasaki), Erwin Swolana (Błażejowice), Alojzy Piechulla (Miejsce Odrzańskie), Jerzy Kirchniawy (Miejsce Odrzańskie).
Parafialny Zespół Caritas składa się z osób: Teresa Piechulla, Regina Niestatek i Gertruda Sluga z Miejsca Odrzańskiego, Krystyna Buczek, Agnieszka Sługa i Rita Kaletka ze Sławikowa, Ewa Tyrańska, Elżbieta Maintok, Urszula Garbas z Błażejowic oraz Helga Sekuła, Renata Zaremba i Annelis Czogalla z Lasaków.