Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (1046) Data wydania: 29.05.12

Wiatraki od kuchni

22 maja odbył się całodniowy wyjazd mieszkańców gminy Rudnik na farmę wiatrową w gminie Rydzyna (Województwo Wielkopolskie). Organizatorem wyprawy była spółka EP Gamów, która planuje budowę 18 wiatraków na terenie gminy Rudnik. Celem wycieczki było przybliżenie zainteresowanym działania elektrowni wiatrowych.

 

W Nowejwsi w gminie Rydzyno stoi kilka wiatraków wyprodukowanych przez firmę General Electric. Takie same konstrukcje mają stanąć w gminie Rudnik. Wielkopolskie wiatraki to prototypy, które stoją i pracują w Nowejwsi od trzech lat. Adam Śmiarowski z Energetyki Polskiej wyjaśniał, że maszt takiego wiatraka liczy 100 metrów wysokości, do tego dochodzą trzy skrzydła, każde 47 metrów rozpiętości. Sama gondola łącząca maszt ze śmigłami waży sto ton. Turbina w takim wiatraku produkuje prąd o mocy 2,5 MW.

Cała konstrukcja może być zdalnie sterowana, jest podłączona do sieci internetowej i w przypadku jakiejkolwiek awarii czy usterki są natychmiast powiadamiani technicy.

Turbiny stojące najbliżej zabudowań, są od nich oddalone o około 500 – 600 metrów. Według przedstawicieli firmy, nie było z tego powodu żadnych problemów z mieszkańcami. Nieopodal widać powstające nowe domy. – Wiatraki dają też dużo pracy miejscowej ludności. Teren  wokół i droga dojazdowa do wiatraków muszą być w zimę codziennie odśnieżane, w lato wykaszane – mówił Jacek Barlik z Energetyki Polskiej.

Bezpośredni teren wokół wiatraków jest zawsze objęty zakazem wstępu. Pomimo tego pod wiatrakami odbywają się liczne randki, a zakochani pozostawiają po sobie przeróżne gadżety. Stąd prawdopodobnie legenda, że przez turbiny kobiety częściej zachodzą w ciążę.

W czasie zimy skrzydła wiatraków bywają oblodzone. Odłamki lodu, w czasie obrotu skrzydeł, mogłyby pofrunąć niebezpiecznie daleko. Zastosowano więc mechanizm, który przed uruchomieniem całego wiatraka, kilkakrotnie obraca śmigła wokół własnej osi, w celu ich oczyszczenia. Areał, na którym stoi oraz teren wokół jednego wiatraka liczy średnio 1000 m kw.

Co mówią miejscowi?

Organizatorzy zaprosili Stanisława Prałata, sołtysa Nowejwsi i Piotra Burdę, jednego z rolników mieszkających w okolicy wiatraków. Rolnik zaznaczył, że w jego wiosce nikt już nie walczy z samymi wiatrakami – traktują to jako kolejny krok cywilizacji. Ludziom nie podoba się natomiast, że nikt nie konsultował z nimi tej sprawy i decyzje podejmowano za zamkniętymi drzwiami. Piotr Burda dziwił się, że z Rudnika przyjechali razem urzędnicy, radni oraz mieszkańcy. – U nas w czerwcu było pierwsze zebranie z mieszkańcami, a w sierpniu wylewali fundamenty – przypomniał.

Według gospodarza wiatraki powinny stać znacznie dalej niż 500 metrów od zabudować. – W nocy słychać szum – dodał. Ponadto przestrzegł aby turbiny stawiać z odpowiednim buforem odległości tak aby nie blokowały budowy nowych domów wzdłuż drogi.

Sołtys w rozmowie telefonicznej zapewnia, że wszyscy już zapomnieli o obawach jakie mieli przed postawieniem wiatraków. – Dziś na ten temat jest już cicho. W planach jest nawet budowa kolejnej farmy. Radzę tylko zachować odpowiednią odległość wiatraków tak, aby nie blokowały rozbudowy wioski. U nas to inwestycja na 30 lat – mówi Stanisław Prałat. Dodaje, że rolnicy uprawiający pola wokół turbin nie mają do wiatraków uwag.

W Nowejwsi, właściciel gruntu dzierżawiący teren pod wiatrak zarabia na tym około 12 tys. zł rocznie.

Po powrocie

Wśród uczestników wyprawy z Rudnika panowały raczej pozytywne odczucia. Andrzej Herud z Gamowa jako jeden z 84 mieszkańców swojej wioski podpisał się pod protestem stawiania wiatraków zbyt blisko zabudowań. Po powrocie z wycieczki nie zmienił zdania. – Nadal uważam, że wiatraki powinny stać dalej. Z tego co wiem, w gminie Pietrowice Wielkie turbiny mają stać nawet 1,5 km od zabudowań. My w Gamowie będziemy za to otoczeni wiatrakami – powiedział odsyłając do publikacji na temat wpływu wiatraków na człowieka.

Sołtysi Aniela Grabowska ze Sławikowa i Marek Górkiewicz z Grzegorzowic byli bardziej pozytywnie nastawieni do wiatraków w swojej gminie. Sołtys Górkiewicz powiedział nawet, że gdyby w Gamowie nie chcieli wiatraków to on by je chętnie wziął do siebie.

Marcin Wojnarowski