Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (1049) Data wydania: 19.06.12

EKOSERWIS: Rośliny już rosną u sąsiadów

Z udziałem burmistrza Mikołowa Marka Balcera i Rafała Adamusa – zastępcy prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz zaproszonych gości, ekologów, przedstawicieli ekologicznych organizacji pozarządowych oficjalnie otwarto Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie.

Zamknięto w ten sposób kilkuletni okres adaptacji terenów powojskowych na nowoczesny kompleks służący edukacji przyrodniczej i ekologicznej. W ramach zrealizowanej inwestycji „Rozbudowa Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie” zaadaptowano dla celów edukacyjnych schrony byłego terenu powojskowego.

Dziś jest to ponad 21-hektarowy kompleks składający się nie tylko z budynku Centrum Edukacji, ale również 12 kolekcji roślinnych, placu zabaw, parkingów, ścieżek dydaktycznych.

Wartość inwestycji wynosi ponad 11 mln 400 tys. złotych. W 85 procentach zadanie to zostało dofinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013 oraz ze środków WFOŚiGW w Katowicach.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach od samego początku istnienia Śląskiego Ogrodu Botanicznego dofinansowuje zadania związane z edukacją ekologiczną i ochroną przyrody realizowaną w tym miejscu. Wysokość udzielonego do tej pory dofinansowania ze środków WFOŚiGW na ten cel wynosi blisko milion zł.

Środki te przeznaczone zostały m.in. na: zorganizowanie i przeprowadzenie cyklu warsztatów dla dzieci i młodzieży, konkursów ekologicznych, zakup materiałów niezbędnych do przeprowadzenia warsztatów a także doposażenie ośrodka w sprzęt i pomoce dydaktyczne.

Dofinansowanie z zakresu ochrony przyrody zostało z kolei wykorzystane między innymi na przywrócenie biologicznej aktywności gleby na pow. ok. 16 ha pod kolekcje roślin w powstającym ogrodzie botanicznym, nasadzenie sadzonek drzew i krzewów, utworzenie kolekcji dendrologicznej i kolekcji starych odmian i lokalnie uprawianych drzew owocowych, nasadzenie cennych gatunków i odmian roślin wrzosowatych, wykonanie imponujących trawników dywanowych i ogrodowej instalacji nawadniającej, a także pielęgnację drzew owocowych wraz z oznakowaniem gatunków roślin tabliczkami informacyjnymi.

Mikołowski Ogród Botaniczny spośród wszystkich placówek tego typu w Polsce prowadzi najszerzej rozwiniętą edukację ekologiczną dzieci i młodzieży. W zakres działalności edukacyjnej realizowanej w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego wchodzą takie programy jak: „Przyrodnicze spotkania Śląskiego Ogrodu Botanicznego”, „Bliżej Ogrodu, bliżej Natury, bliżej Człowieka”, „Rośliny i klimat”, „Śląski Kalendarz Ekologiczny”.

(eco)