Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 26 (1050) Data wydania: 26.06.12

Kandydaci muszą znać swoje możliwości

O szkolnictwie wyższym, ofercie edukacyjnej raciborskiej uczelni oraz radach, jakie należy dać kandydatom na studia z prorektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, dr inż. Juliuszem Kiesiem rozmawia Wojciech Kowalczyk.

– Które kierunki na waszej uczelni cieszą się największą, a które najmniejszą popularnością wśród absolwentów szkół średnich?

– Nasza uczelnia zapewnia kształcenie na 9 kierunkach w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. W ramach tych kierunków funkcjonuje ponad trzydzieści specjalności. Spektrum jest bardzo szerokie, zaczynając od nauk humanistycznych na technicznych kończąc. Na dzień dzisiejszy największym powodzeniem cieszy się nowy kierunek: architektura i urbanistyka. Kandydaci wykazują również duże zainteresowanie edukacją artystyczną w zakresie sztuk plastycznych. Atrakcyjnym kierunkiem jest na pewno automatyka i robotyka, ponieważ spełnia on oczekiwania rynkowe. Studenci po trzyipółletnim kształceniu na tym kierunku, otrzymują tytuł inżyniera i mają otwarte drzwi na wszelkie studia techniczne. Małą popularnością cieszy się matematyka. Jest to być może spowodowane niżem demograficznym. Kolejnymi kierunkami, które wybiera najmniej kandydatów są europeistyka i wychowanie fizyczne.

– Czy dzisiaj bardziej przyszłościowe jest wykształcenie humanistyczne czy techniczne?

– Każde wykształcenie jest cenne. Obecnie w czasie trwania aktywnego życia zawodowego trzeba jednak dwa, trzy razy uzyskiwać wykształcenie dostosowując się tym samym do potrzeb rynku pracy. Na pewno ukończenie kierunków technicznych daje większe możliwości zatrudnienia.

– Jakie błędy przy wyborze studiów popełniają absolwenci szkół średnich?

– Kandydat czy student, który ma predyspozycje aby być np. dobrym inżynierem, pomimo tego, że będzie kształcić się na kierunku automatyki i robotyki, ma ogromne możliwości dalszej nauki. Taka osoba nie musi koniecznie kontynuować tego kierunku, który wybrała na początku swojej drogi akademickiej. Może studiować np. na wydziale mechaniczno-energetycznym. Studenci rozpoczynając naukę na pierwszym stopniu mają otwarte możliwości do kontynuowania dalszego kształcenia zgodnie z potrzebami wynikającymi z rynku pracy.

– Co należy poradzić osobom rekrutującym się na studia?

– Na pewno można poradzić im aby racjonalnie podchodzili do wyboru studiów. Muszą przede wszystkim znać swoje możliwości i zainteresowania.  Przy wyborze kierunku musza również myśleć o sytuacji na rynku pracy.