Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 28 (1052) Data wydania: 10.07.12

Co mówi ulica?

Co mówi ulica?

Co mówi ulica?

Przechodniów spytaliśmy, czy pamiętają co robili podczas powodzi w 1997 roku? Czy uważają, że miasto jest zabezpieczone przed powodzią?

Adam Zając, Racibórz

Mieszkałem na Ostrogu i tuż przed powodzią kupiłem mieszkanie na Katowickiej. Zalało mi tylko garaż na Ostrogu. Dzięki temu, że się przeprowadziłem, ta powódź mnie bezpośrednio nie dotknęła. Teraz jest bezpiecznie. Mieszkam na Szczęśliwej, tam woda nie powinna dotrzeć. Ale dopóki nie zrobią polderu przeciwpowodziowego Buków, to w Raciborzu nie będzie bezpiecznie.

Leszek z Raciborza

Miałem wtedy 50 lat. Woda mnie nie zalała, mieszkałem wtedy na Mariańskiej, ale brałem udział w pomocy organizowanej powodzianom. Jako wolntariusz rozwoziłem środki czystości. Ponieważ robią te poldery, wydaje mi się, że jest bezpiecznie.

Bożena Kałużyńska, Racibórz

Byłam wtedy przez 14 miesięcy w Monachium. Widziałam powódź tylko na zdjęciach robionych przez moją koleżankę. Na szczęście moja córka też nie była w tym czasie w Raciborzu. Wyjechała na wakacje do moich rodziców, do Wierzbicy koło Radomska. Jedynie mąż, który pozostał w Raciborzu, angażował się w pomoc powodzianom. Czuję się bezpiecznie, nic mi nie grozi.

Joanna Rozmus, Racibórz

Byłam akurat w pracy. Pamiętam, że wszystkiego brakowało: prądu, wody. Nie miałam jednak problemu z wydostaniem się z pracy. Zalało mi dom. Pamiętam, że moja mama musiała kupować butle z wodą, bo nie było dostępu do wody pitnej. Boję się strasznie Odry. Jest to związane z moimi przeżyciami. Poldery to tylko obiecanki, jeszcze nic nie jest zrobione. A pieniądze są.

Adela Staniek, Racibórz

Udzieliłam pomocy rodzinie z Raciborza, którą totalnie zalało. Nie czuję się bezpiecznie. Gdyby były zbiorniki retencyjne w Nieboczowach, to by na pewno było bezpieczniej. Bardziej bezpieczne byłyby też Opole czy Wrocław. Powinni jak najszybciej to zrobić, bo takie ulewy przychodzą niespodziewanie.

Adela, Racibórz

W tym czasie pracowałam w sklepie. Pamiętam jak szef biegał za chlebem. Osobiście mnie powódź nie dotknęła, bo mieszkałam na wyższych piętrach. Uważam, że obecne zabezpieczenia nie są wystarczające, jest ich zdecydowanie za mało. Ale jeśli woda nie dojdzie do rynku, to czuję się bezpiecznie.

Józefa z Raciborza

Mieszkałam na rynku, byłam akurat w domu. Nie miałam kłopotów z wydostaniem się z mieszkania, ale byłam przerażona. Jeszcze nie jest bezpiecznie. Podczas nagłej ulewy wątpię w wytrzymałość zbiorników. Osobiście nie czuję się zagrożona, ale ludzie mieszkający np. na Ostrogu to raczej nie mogą czuć się bezpiecznie.