Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 31 (1055) Data wydania: 31.07.12

Przegląd tygodnia

Przegląd tygodnia.

We wtorek 24 lipca tłumy oblegały od wczesnego rana nową Biedronkę zbudowaną obok Lidla przy ul. Opawskiej. Tego dnia ją otwarto. To już ósmy sklep tej sieci w mieście, trzeci przy tej samej ulicy. Klientów skusiły promocje na parę towarów, m.in. owoce i papier toaletowy.

Do Programu „Rodzina +” przystąpił kolejny partner. Jest nim firma Dentica24. W prowadzonej przez siebie placówce, zapewni zniżki posiadaczom kart „Rodzina +”. W programie uczestniczą takie instytucje jak: Raciborskie Centrum Kultury, muzeum, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Only You.

Ksiądz Piotr Handziuk wywodzący się z Raciborza zaprezentował w Raciborskim Centrum Informacji wystawę zdjęć z Konga, gdzie od 20 lat przebywa i ewangelizuje.

Miastu nie udało się rozstrzygnąć trzech kolejnych przetargów – remontu targowiska, budowy skweru Kresowian i modernizacji boiska na Płoni. Powodem były zbyt niskie kwoty pieniędzy przygotowane w budżecie na te zadania.

Plac Długosza nadal bez nabywcy. Nie doszedł do skutku wyznaczony na lipiec termin przetargu, nikt nie zdecydował się na kupno terenu za 5,5 mln zł.

W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej odbywają się cykliczne zajęcia wakacyjne. Bibliotekarki przybliżają ich uczestnikom kraje Europy. Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem.

Uczestnicy warsztatów teatralnych organizowanych przez RCK spotkali się ze znaną aktorką Magdaleną Wałach, wywodzącą się z Raciborszczyzny. Było to atrakcją zajęć gdzie uczono się m.in. postawy scenicznej i emisji głosu. Prowadziła je Teresa Okaj.

Raciborzanki Magdalena Kowalczyk i Karolina Burda studentki pierwszego roku wzornictwa wzięły udział w pokazie mody zorganizowanym w katowickiej Wyższej Szkole Technicznej. Stroje prezentowały modelki z agencji Damart.

W starostwie przeprowadzono konkursy na stanowiska dyrektorów Powiatowego Zarządu Dróg i Powiatowego Urzędu Pracy. Przesłuchania kandydatów skończyły się w czwartek. – Informację na temat naboru podamy we wtorek – zapowiedziała Hanna Heda odpowiedzialna w starostwie za kontakty z prasą.

Wydarzy się

Miasto organizuje w dzielnicach Raciborza zbiórkę opakowań po środkach ochrony roślin i nawozach. Akcja kierowana jest w szczególności do rolników. Zbiórka odbędzie się w terminie od 8 do 17 sierpnia.

Magistrat zleci analizę rynku transportowego, podstawę do zmian w rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej. Wykorzysta do niej najnowsze dokumenty, m.in. nowe zapisy w planie zagospodarowania przestrzennego. Firmę, która wykona analizę, wyłoni przetarg. Urząd chce przeznaczyć na zadanie do 60 tys. zł, trwają prace nad specyfiką przetargową.

XX Memoriał Kaczyny i Malinowskiego zaplanowano na 18 i 19 sierpnia. Wystąpią Doda (drugi raz w Raciborzu) i Sylwia Grzeszczak. Imprezom scenicznym towarzyszyć będzie rajd rowerowy i turniej koszykówki ulicznej. Dyrektorami memoriału są Stanisław Borowik i Grzegorz Pieronkiewicz.

I ŚLĄSKA BIESIADA W USTRONIU. 26 sierpnia o godz. 16.00 w Amfiteatrze w Ustroniu odbędzie się biesiadne show muzyczno-kabaretowe z udziałem największych śląskich gwiazd. Na jednej scenie w oryginalnym programie artystycznym spotkają się: Mirek Szołtysek z Wesołym Trio, Wesoły Masorz i Przyjaciele, Nas Troje, Claudia i Kasia Chwołka oraz Kabaret RAK, czyli słynne śląskie Trojaczki: Krzysztof Hanke, Grzegorz Poloczek i Krzysztof Respondek ze specjalnym, nowym programem. Wkrótce będziemy mieli dla naszych czytelników podwójne bilety na tę imprezę.

Potężny sum na dobry początek

Andrzej Lechoszest z Raciborza na zbiorniku wodnym w Nieboczowach pojawił się w piątek 20 lipca. – Było około piątej po południu. Na chwilę przyjechałem się zrelaksować. Łowię od niedawna, może kilka miesięcy. Do głowy mi nie przyszło, że za chwilę będę walczył z taką sztuką – wspomina raciborzanin. Jedną wędkę zarzucił na spławik, drugą próbował łowić z gruntu i właśnie ta metoda okazała się skuteczna. Po około dwóch godzinach poderwało go potężne szarpnięcie. – Myślałem, że to większy karp. Walczyłem z nim około półtorej godziny. Gdy zobaczyłem jak duża to sztuka nieźle się zdziwiłem i w głębi serca ucieszyłem. Sum miał wymiary: 144 cm długości i ważył 19,330 kg – mówi Andrzej Lechoszest. Czterdziestolatek zastanawiał się nad wypuszczeniem ryby do wody. Koledzy wędkarze odradzali. Wziął do domu. Pofiletował suma i wrzucił do zamrażalki. – Część dałem rodzinie. kto by przerobił tyle mięsa? – uśmiecha się pan Andrzej.

Co mówiulica? Czy robi pan/ pani przetwory? Jakie?

Tadeusz, Racibórz: Tak, robię dżemy z czarnej porzeczki i truskawek, chociaż w tym roku trochę z tym gorzej, ponieważ były przymrozki wiosenne. Robię również przetwory z ogórków i kompoty z wiśni i śliwek. Owoce biorę z własnego ogrodu.

Gertruda Janik, Radziejów: Dziś już nie robię żadnych przetworów, ponieważ mam już swoje lata i brakuje mi na to sił.

Henryk, Racibórz: Mam czas, to robię dżemy z porzeczek i malin, kompoty z agrestu albo wiśni. Przygotowuje też ogórki kiszone lub konserwowe, robię również wino. Do robienia przetworów używam kupionych owoców i warzyw.

Urszula i Jerzy Kołodziejczukowie: Nie, nie robimy, bo nie mamy dla kogo. Zostaliśmy z mężem w dwójkę i nie opłaca nam się to. Wolimy kupować gotowe produkty ze sklepu.

Romualda Strzelecka: Teraz już nie robię, bo zdrowie mi na to nie pozwala. Kiedyś, jak mieszkałam na wsi, to robiło się i po sto słoików różnych przetworów ze śliwek, porzeczek, jabłek czy wiśni.