Poznali szpital i jego lekarzy
Zacieśnianiu współpracy szpitala z Śląską Izbą Lekarską służyło spotkanie dyrektorów raciborskiej placówki medycznej z przedstawicielami prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.
To wyjazdowe posiedzenie, jak podkreślił dyrektor Ryszard Rudnik, zorganizowane zostało również po to, aby przedstawiciele prezydium mogli lepiej poznać raciborski szpital i pracujących w nim lekarzy.
– Celem naszej wizyty jest pokłonienie się moim znakomitym koleżankom i kolegom, którzy wpisali się w historię raciborskiej medycyny. Tak to bywa w ostatnich czasach, że ten wysiłek lekarski jest zauważany i doceniany tylko przez środowisko lekarskie, bo jakoś inni nie znajdują czasu, by go docenić – powiedział prezes Ślaskiej Izby Lekarskiej Jacek Kozakiewicz.
Przypomniał również, że w Raciborzu powstawała część historii śląskiej medycyny, w którą zapisało się wielu znakomitych lekarzy, jak chociażby dr Stanisław Konzal podejmujący oryginalne metody wydłużania kończyn, czy lek. med. Gizela Pawłowska, której zasługą jest nowy raciborski szpital.
W trakcie posiedzenia rozmawiano m.in. o sposobach zarządzania i wyboru osób do pełnienia odpowiedzialnych funkcji w kierowaniu oddziałami. Prezes podkreślił, że stanowisko ordynatora jest rozwiązaniem lepszym dla środowiska i bezpieczniejszym dla dyrektorów, gdyż ordynator jest gwarantem właściwej jakości. Powołanie z różnych powodów na to stanowisko kierownika – za akceptacją lekarzy – powinno jednak nosić znamiona najlepszego w tej sytuacji wyboru.
Co robi samorząd lekarski?
Przedstawiając działalność śląskiego samorządu lekarskiego na spotkaniu z środowiskiem lekarskim, prezes Jacek Kozakiewicz przypomniał, że Śląska Izba Lekarska jest drugą co do wielkości w Polsce i skupia 16 300 lekarzy. Pomysł wyjazdowego posiedzenia powstał podczas zorganizowanych w Raciborzu Mistrzostw Polski w Ratownictwie Medycznym i stworzył okazję do porozmawiania z raciborskimi lekarzami nie tylko o ich problemach, ale i o tym, co robi dla nich samorząd lekarski, aby mogli wykonywać swój zawód w sposób w jaki zostali do niego przygotowani.
Prezes ustosunkował się do ciągle jeszcze istniejącego problemu recept wystawianych na leki refundowane i gróźb jakie trafiają do lekarzy z NFZ. – Proszę się nie bać, jesteśmy lekarzami i wypisujemy recepty dla pacjentów, którzy mają uprawnienia, aby korzystać z leków refundowanych – przekonywał lekarzy Jacek Kozakiewicz. Zapewnił też, że na stronie izby znajduje się komunikat, a wkrótce pojawi się także instrukcja, jak należy się zachować w takich sytuacjach.
Z pewnością istotna dla lekarzy jest informacja, że od 2010 r. ustanowiona została funkcja rzecznika praw lekarzy, a także podpisano porozumienie z izbą adwokacką. W sytuacjach trudnych lekarze mogą bezpłatnie, raz na kwartał skontaktować się z rekomendowaną kancelarią adwokacką i uzyskać bezpłatną poradę. Odpowiedni link znajduje się na stronie izby.
Dzięki współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym rozpoczęto w Katowicach kursy atestacyjne, na które dotychczas lekarze ze Śląska musieli jeździć do Warszawy. W pierwszym, z chorób wewnętrznych, uczestniczyło blisko 100 lekarzy. Wzbudził on zainteresowanie również medyków innych dziedzin. Dlatego kolejny kurs atestacyjny z pediatrii przygotowany został w katowickim Domu Lekarza. Tam odbywają się również inne szkolenia, podczas których można bezpłatnie zdobywać punkty edukacyjne.
Izba walczy również o to, aby lekarze mieli możliwość dokształcenia. Pomimo więc, że od lat w raciborskim szpitalu udzielany jest sześciodniowy urlop szkoleniowy, prezes zachęcał dyrektora do wydłużenia tego okresu. – Nie do zaakceptowania jest, aby lekarze swe urlopy wypoczynkowe przeznaczali na szkolenie, bo szkolenie to nie wypoczywanie – stwierdził Jacek Kozakiewicz.
Podczas wizyty przedstawiciele prezydium ORL mogli obejrzeć raciborski szpital wraz z nowym traktem operacyjnym. Znajdują się tam niemal całkowicie wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny cztery sale: chirurgiczna, ginekologiczno-laryngologiczna, ortopedyczna i chirurgii ogólnej. Termin otwarcia nowego bloku operacyjnego zaplanowany został na 6 grudnia.
Lekarze z adresami do odznaczeń
Wizytę w Raciborzu zakończyło spotkanie na Zamku Piastowskim, podczas którego przedstawiciele samorządu lekarskiego wyróżnili i podziękowali 15 lekarzom za dotychczasową pracę i zasługi dla medycyny. Lekarze ci nominowani zostali do odznaczeń, które otrzymają w przyszłym roku. W ich gronie znaleźli się: lek. med. Grzegorz Broda (specjalista chorób płuc); dr n. med. Iwona Olszok (specjalista z chorób wewnętrznych, chorób zakaźnych, zdrowia publicznego); lek. med. Elżbieta Wielgos-Karpińska (specjalista chirurgii ogólnej); dr n. med. Urszula Ciechanowska (specjalista pediatrii); lek. med. Andrzej Ciechanowski (specjalista chorób wewnętrznych i reumatologii); lek. med. Krzysztof Orzeł (specjalista chorób wewnętrznych, diabetologii oraz geriatrii); lek. med. Jadwiga Rapnicka (specjalista pediatrii i kardiologii); lek. med. Maria Krysińska-Naumowicz (specjalista z zakresu chorób wewnętrznych); lek. med. Anna Wójtowicz (specjalista dermatologii i wenerologii); lek. med. Teresa Olszewska (specjalista z pediatrii); lek. med. Bożena Sienkiewicz (specjalista chorób wewnętrznych); lek. med. Zbigniew Barto (specjalizacja z ortopedii i traumatologii oraz anestezjologii i intensywnej terapii); lek. med. Krystyna Kamińska (specjalizacja okulistyki); dr n. med. Zbigniew Przybyła (specjalista ortopedii i traumatologii) oraz lek. med. Józef Domagała (specjalista z zakresu chirurgii oraz urologii).
Ewa Osiecka