Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 49 (1073) Data wydania: 04.12.12

Solina to przy nim maluszek

To będzie największy taki zbiornik w kraju, jedyny w Polsce typowo przeciwpowodziowy, bo inne już istniejące są wielofunkcyjne. Obroni przed wielką wodą ponad 1,3 mln ludzi.

Przedstawiciel RZGW wicedyrektor Tomasz Cywiński gościł na sesji powiatowej. Opowiadał o budowie zbiornika, która ma ruszyć w 2014 roku, podał datę zakończenia inwestycji – 2017 rok. – To optymistyczna wersja – zaznaczył.

Już w dzień po podpisaniu przez wojewodę śląskiego pozwolenia na budowę zbiornika w Raciborzu pojawił się Cywiński. Powiedział radnym, że dzięki powstaniu obiektu w razie kataklizmu o 2 metry obniży się wysokość fali powodziowej przepływającej przez Racibórz. Im dalej od nas ta różnica w wysokości będzie się obniżać – we Wrocławiu wyniesie „tylko lub aż” 28 cm. – Gdyby nie budować zbiornika wcale, to dziś trzeba byłoby przeprojektować wszystkie zabezpieczenia na Odrze, począwszy od przebudowy wałów – dodał wysłannik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Podkreślał, że nad Odrą powstanie prawdziwy gigant przeciwpowodziowy. Słynny zbiornik nad Soliną łączący funkcje ochronne z turystycznymi jest od raciborskiego dwa razy mniejszy.

Co dalej będzie się działo w sprawie Zbiornika Racibórz? Już zaczęły się archeologiczne prace w rejonie inwestycji. Zimą ruszyć ma wycinka drzew. Obejmie aż 12 tys. sztuk, już ogłoszono przetarg na znalezienie drwali, którzy się tego podejmą. Drzewa mają być wycięte do marca. Na początku przyszłego roku zostanie ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy całej inwestycji.

Rok 2017 to optymistyczna data finału prac nad obiektem. Zdaniem Cywińskiego krócej się nie da, bo trzeba wykonać 22 km nasypów ziemnych i wznieść budowlę przepustowo-przelewową. Nie można pracować bez przerwy, bo przepisy nakazują uszanować kalendarz natury, tak by na budowie nie ucierpiały miejscowe ptaki, czy zwierzątka wodne.

maw